Yapım projelerinde iletişimin rolü başarılı ve başarısız vakalar üzerine karşılaştırmalı bir çözümleme
The role of communication in construction projects a comparative analysis of successful and unsuccessful cases
- Tez No: 601199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Karmaşık yapıya sahip olan inşaat projelerinin başarısını ölçmek için, belirlenmiş standart bir yöntem olmamakla birlikte, araştırmacılar 'kritik başarı faktörleri' başlığı altında incelemelerde bulunmuşlardır. Bu faktörlerin yanı sıra projelerde oluşan sorunların sebepleri de araştırılmıştır. Bu araştırmalar kavramsal bir dil oluşmasına katkıda bulunduğu gibi, şirketlerin sonraki projelerinde performanslarını geliştirici önlemler almalarını da sağlamaktadır. Yöneticiler projeleri arasında kıyaslamalar yapabilmekte ve edinilen yetenekleri diğer projelere aktarabilmektedirler. Uluslararası literatürde birçok araştırmacı, paydaşlar arasındaki kötü iletişim ve ilişkilerin, en yaygın yönetim problemleri arasında olduğu konusunda hemfikirdirler. Her bir proje paydaşının farklı talepleri ve bilgi birikimi olduğu düşünülürse, bu bilgiyi ve talepleri aktarmanın yolu iletişimden geçmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, construction projects are becoming more comprehensive and complex, requiring the contribution of increasing number of companies and individuals from different disciplines. Significant amount of material resources, skills, know-how, material and equipment should be brought together for any project, through an integrated project management framework.Accordingly, managers can make comparisons between their projects and transfer the lessons learned to other projects. In the international literature, many researchers agree that poor communication and relationships between stakeholders are amongts the most common management problems. Considering that each participant has different demands and knowledge, one of the the ways to convey such information and demands is to develop a well-working communication structure.