Association of KIR2DL4 gene polymorphisms with obesity
KIR2DL4 gen polimorfizmlerinin obezite ile ilişkisi
- Tez No: 601198
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZBAŞ GERÇEKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ MIHÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Obezite halk sağlığını tehdit eden ve hızla yayılan en önemli sağlık problemlerinden birisidir. Obezite vücutta aşırı yağ birikimi sonucu ortaya çıkmaktadır. Obezite ile immün sistem işlevi arasındaki ilişki önceki çalışmalar ile gösterilmiştir. KIR genleri, Doğal Öldürücü hücrelerin sitotoksisitesini ve sitokin üretimini kontrol eden reseptörleri kodlamaktadır. KIR2DL4 geni KIR gen ailesinin sıra dışı üyesidir; hücresel yerleşim, ligand özgüllüğü ve protein işlevi açısından diğer üyelerden farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın amacı; KIR2DL4 gen polimorfizmleri ile obezite arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 50 obez hasta (BMI >30) ve 50 normal kilolu (BMI< 30) kontrol birey dahil edilmiştir. Bireylerden kan örnekleri alınmış, DNA izolasyonu sonrasında PCR-RFLP yöntemi kullanılarak polimorfizmlerin genotiplendirilmesi yapılmıştır. Allel ve genotip frekansları direk sayım yöntemi ile hesaplanmış ve gruplardaki genotip dağılımları ki-kare analizi ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları rs649216, rs660773 polimorfizmleri ile obezite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını (p>0.05) ancak rs660437 C allelinin obezite gelişimi için risk teşkil edebileceğini göstermiştir (p =0.004).
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the most important health problem which threatening public health and spreading rapidly. Obesity results from the excessive amount of fat accumulation in the body. The relationship between obesity and function of immune system was shown by previous studies. KIR genes encode receptors regulating cytotoxicity of Natural Killer cells and cytokine manufacturing. The KIR2DL4 gene is an atypical member of the KIR gene family; it differs from the other members in term of cellular location, ligand specificity and protein function. The aim of this study was to investigate the relationship between KIR2DL4 polymorphisms and obesity. Fifty obese patients (BMI >30) and 50 normal weight (BMI< 30) control subjects participated to the study. Blood samples were collected from the subjects, and after DNA isolation PCR- RFLP method was used for genotyping of polymorphisms. Allele and genotype frequencies were calculated by direct counting and genotype distributions in the groups were compared by chi-square analysis. Results of the study indicated that there is no statistically significant association between obesity and rs649216, rs660773 polymorphisms (p >0.05), however rs660437 C allele might be a risk factor for development of obesity (p =0.004).