Yerel yönetimlerde kent konseyinin etkinliği: Büyükşehir belediyelerinde kurulan kent konseylerinin incelenmesi üzerine bir çalışma
Effectiveness of city councils in local governments; A study on i̇nvestigation of city councils established in metropolitan muncipaiity
  1. Tez No: 601228
  2. Yazar: EVREN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAY ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Geçtiğimiz yüzyılın başında dünyada yaşanan ekonomik ve teknolojik gelişmeler; ülkeler içinde yeni yaklaşımları, yeni kavramları beraberinde getirmiştir. 1990'ların ortasından itibaren dünyada konuşulmaya başlanan yönetişim kavramı da bu kavramlardan birisidir.1990'ların sonlarına doğru da bu kavram Türkiye'nin gündemine gelmiştir. Yönetişim kavramını ortaya atanların deyimiyle bu kavram;“sürdürülebilir bir dünya”için yerelde bütün unsurların yönetime dahil edilmesini içermektedir. Bu yolla yerelde daha etkili ve verimli bir yönetim şekli meydana getirilerek, daha fazla hesap sorulabilir bir yapı oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu hesap sorulabilir yapının da daha fazla şeffaflığı beraberinde getireceği düşünülmektedir. Bu durumların da bir sonraki adımda yerelde yapılacak bütün eylemleri optimum seviyede verimli hale getireceği düşünülmektedir. Bu gelişmeler ışığında Türkiye'de Kent Konseyleri oluşumu ortaya çıkmıştır. Bu oluşumla; yerelde katılımın arttırılması, yerelde yaşayanların konseyler aracılığı ile yereli kapsayan konularda alınan kararlara ortak olabilmeleri amaçlanmaktadır. Bu yöntemlerle yerelde ortak karar alma mekanizmaları oluşturulduğunda, bunun yerelde yaşanan pek çok problemi çözebileceği düşünülebilir. Bunların yanında teknolojide yaşanan hızlı gelişmelerin gelecekte yerelde bazı konularda doğrudan demokrasi yönteminin uygulanabilmesine imkân verebileceği öngörülmekte bunun içinde kent konseylerinin gerekli bir oluşum olduğu düşünülmektedir. Bir kurumun olumlu ve olumsuz yönlerinin ortaya konarak daha doğru değerlendirmeler yapılabilir. Bu düşünce ışığında yaptığımız çalışmada amaçlanan; bahsedilen amaçlar ve beklentilerle kurulan kent konseyleri hakkında bir durum tespitinin yapılmasıdır. Bu yapılan çalışmayla da gelecekte yapılacak düzenleme veya çalışmalara bir projeksiyon tutulması hedeflenmektedir. Tüm bunlar içinde kent konseyi başkanlarıyla görüşmeler ve anket çalışması yapılmış ve bilgiler paylaşılmıştır. Çalışmanın I. Bölümünde dünyada Kent Konseyleri ile ilgili yaşanan gelişmeler ele alınmıştır. II. Bölümünde“Yerel Gündem 21”başlığı ve“Türkiye'de Yerel Gündem 21”çalışmaları değerlendirilmiştir. III. Bölümde Kent Konseylerinin çıkış noktası olan yönetişim kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. IV Bölümde Türkiye'de Kent Konseylerinin kuruluş aşaması ve yapısı ele alınmıştır V. Bölümde de 23 Büyük Şehir Belediye Kent Konseyi başkanı ile görüşmeler yapılmış, yapılan çalışma ve elde edilen veriler paylaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Kent Konseyleri, Yönetişim, Yerel Gündem 21, Büyükşehir Belediyesi, Yerel Yönetim
Özet (Çeviri)
The economic and technological developments in the world in the last century and at the beginning of this century have brought new concepts within the countries. One of these concepts is governance, which has been discussed since mid 1990's and has become on Turkey's agenda since the end of 1990's. According to this concept all local elements are expected to be involved in this governance for a sustainable world. The intention hereby is the creation of an accountable structure, which is an effective and efficient management style. This accountability may lead to more transparency. It is thought that this process will optimize all the other actions to be taken in the next step. As a result of these developments, city councils have emerged in Turkey. With this formation, it is aimed to increase the involvement of locals in decision-making and participation in local issues and projects. By establishing common decision-making mechanisms many problems could be solved in local areas. Besides this, it is thought that rapid development in technology may allow the implementation of direct democratic methods in some areas. Therefore, creating new city councils is necessary. Revealing benefits and disadvantages of an institution can make more accurate evaluations. In light of this, the councils' due diligence on expectations and purposes can be evaluated. With this study, it is aimed to keep a projection for future arrangements and studies. In all of these, interviews and surveys were conducted with the heads of city councils and the information was shared. In the I. part of the study, emergences of city councils in the world were taken into consideration. In the II. part Local Agenda 21 header and studies of Local Agenda 21 in Turkey were analysed. In part III evaluates the starting point of the concept of governance Part IV. establishment phases and structures of departments of city councils in Turkey were discussed. In part V, obtained data and conducted studies from Metropolitan Municipality were evaluated. Keywords City Councils, Governance, Local Agenda 21, Metropolitan Municipality, Local Government