System identification of welding process parameters for manufacturing wearable signal transmission lines
Giyilebilir sinyal iletim hatlarının üretimi için kaynak proses parametrelerinin sistem tanılaması
  1. Tez No: 601295
  2. Yazar: ERKAN ÖZKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KURAL, DOÇ. DR. SENEM KURŞUN BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Dinamiği ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, tekstilden beklenen yapısal özellikleri koruyan ve beraberinde elektronik bileşenler arası güvenilir ve dayanıklı elektriksel iletim yapan tekstil sinyal iletim hatlarının üretimi için sıcak hava kaynak proses parametrelerin sistem tanılamasını içermektedir. E-tekstil uygulamaları için yüksek kaliteli tekstil iletim hatlarının geliştirilmesi, sıcak hava kaynak işlemi parametrelerine dayanan bir tasarım sürecinin yanı sıra iletken ipliklerin, kaynak bantlarının ve termoplastik kumaş özelliklerinin elektriksel ve mekanik test prosedürleriyle beraber çeşitli yönlerini içerir. Yapışma dayanımı, iletkenlik, SNR (Sinyal Gürültü Oranı), eğilme uzunluğu, eğilme rijitliği ve şekil alabilirlik değerleri gibi istenen çıkışlar birçok sistem girişi ile ilgilidir. Linear direnç, kumaş tipi, kumaş ağırlığı, kaynak bant tipi, kalınlık, kaynak sıcaklığı, basınç vb. gibi çok sayıda girdi nedeniyle bu işlem çok karmaşık ve zaman alıcı hale gelir. Bu nedenle, bu tezde tekstil iletim hatlarının üretimi için sıcak hava kaynağı proses parametreleri ARX, ARMAX, ANN, NARX ve ANFIS gibi çeşitli parametrik modeller kullanılarak tanımlanmıştır. Bu tezde, linear parametrik modele sahip olan ARX ve ARMAX metodları ve non-linear parametrik modele sahip ANN, NARX ve ANFIS metotları kullanılmıştır. Sistemin modellenmesinde çeşitli ANN, ARX, ARMAX, NARX ve ANFIS yapılarından yararlanılmıştır. Simülasyon ve deneysel test datasının testleri için en iyi performans gösteren modeller seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research work includes the system identification of hot air welding process parameters for the formation of e- textile transmission lines satisfying reliable and durable electrical transmission among electronic components without any interruption while preserving the textiles' aspects. The development of high quality textile transmission lines for e-textile applications includes a design process based on hot air welding process parameters as well as various aspects of conductive yarns, welding tapes and thermoplastic fabric properties with their electrical and mechanical testing procedures. The desired outputs such as bonding strength, conductivity, SNR (Signal to Noise Ratio), bending length, bending rigidity and formability values are related with many system inputs. Due to the large number of inputs such as linear resistance, fabric type, fabric weight, welding tape type, thickness, welding temperature, pressure etc., and this process becomes very complex and time consuming. Therefore, in this thesis hot air welding process parameters for manufacturing textile transmission lines have been identified using various parametric models like ARX, ARMAX, ANN, NARX and ANFIS. In the thesis, linear ARX, ARMAX and non-linear ANN, NARX and ANFIS methods have been used. Various different ANN, ARX, ARMAX, NARX and ANFIS structures have been constructed to set up the model of the system. The best performing models have been chosen for simulation and testing the experimental test data.