Peyzaj tasarımında aydınlatma: Atatürk Parkı örneği
Lighting in landscape design: A case study of Atatürk Park
  1. Tez No: 601306
  2. Yazar: EVCAN KALFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN SİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Peyzaj ve öğelerinin aydınlatılmasına yönelik ilke ve teknikleri Adana Atatürk Parkı örneğinde ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma dört aşamada yürütülmüştür: 1) Konunun kavramsal temellerinin ortaya konması, 2) Atatürk Parkı'nın aydınlatma sisteminin, park peyzajı ve bu peyzajı oluşturan öğeler açısından değerlendirilmesi, 3) Alanda yapılan anket çalışması ile kullanıcıların görüş ile beklentilerini saptamak ve mevcut ve öneri aydınlatma düzenleri hakkında değerlendirmelerinin alınması, uzman anketi ile uzman kişilerin mevcut ve öneri aydınlatma tasarımları için değerlendirmelerinin karşılaştırması, 4) Anket sonuçlarına göre parkın aydınlatmasını değerlendirmek ve araştırmalardan ulaşılan bilgiler ve öneriler doğrultusunda peyzaj aydınlatmasına yönelik ilke ve tasarımların ortaya konması. Anket çalışmaları ve sunulan önerilere göre kullanıcılar parkın aydınlatmasını yetersiz ve güvensiz şeklinde değerlendirmiştir. Kullanıcılar öneri aydınlatma düzenlerinin mevcut aydınlatmalardan daha yeterli olduğunu belirtmiştir. Uzmanlar ise bazı alanlar için mevcut aydınlatmayı güvenlik açısından yeterli bulurken, genel olarak öneri aydınlatma düzenleri daha iyi olarak değerlendirilmiştir. Park için hazırlanan önerilerde yaya yolları ve meydanda uygun armatürlerle eşit dağılan bir aydınlık, havuzda ilgi çekici bir görünüm, amfi biçimli oturma birimi için hem yapılacak etkinliklere uygun hem de güvenle oturmayı sağlayacak nitelikte bir aydınlık, pergola için rahatça dinlenmeyi sağlayacak ve estetik görünüm yaratacak bir aydınlatma, heykeller ve bitkiler için vurgulayıcı bir aydınlatma, merdiven için kolaylıkla algılanabilecek bir görünüm, şelalenin ise görünürlüğünü arttırarak dikkat çeken bir aydınlatma oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, principles and techniques for lighting the landscape and its elements were investigated in the case of the Adana Atatürk Park. Thesis study was carried out in four phases: 1) Introducing and explaining the conceptual foundations of the subject, 2) Assessment of the landscape lighting system and its elements of the Atatürk Park in terms of park landscape, 3) Determining the opinions and expectations of the users through the survey conducted in the field and to evaluate the current and suggested lighting layouts and also comparison of evaluations of current and suggestion lighting layouts by experts in the field with the help of expert survey, 4) Evaluating the landscape lighting according to the survey results and revealing the principles and designs for landscape lighting in accordance with the information and suggestions obtained from the researches. According to the survey studies and the suggestions given, the users evaluated the lighting of the park as insufficient and insecure. The users stated that the proposed lighting arrangements are more adequate than the existing lighting. Also experts find the existing lighting adequate for safety in some areas, while the proposed lighting arrangements are generally considered to be better. The recommendations for the park are as follows. An evenly distributed lighting with suitable luminaires in pedestrian paths and squares, an attractive look for the pool, for the amphitheater shaped sitting place suitable lighting for the activities to be held, as well as a quality that will allow people to sit safely, a lighting for the cantilever that will allow you to rest comfortably and to create an aesthetic appearance, effective lighting for sculptures and plants, an easily recognizable view for the staircase, a remarkable lighting by increasing it's visibility for the waterfall.