Mikrodalga ısıtma ve geleneksel ısıtma yöntemi ile elde edilen deve sütü reçelinin duyusal ve reolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of traditional and microwave heating on rheology and sensory properties of milk jams made of different milks
  1. Tez No: 601309
  2. Yazar: BURCU CELEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Süt ve süt ürünleri insanların büyüme ve gelişmesinde büyük yer tutmaktadır. Süt ineklerden (%83), mandalardan (%13), keçilerden (%2,4), koyunlardan (%1,4) ve develerden (%0,3) elde edilmektedir. Çevresel koşullar süte ulaşımı ve tüketim tercihlerini etkilemektedir. Afrika, Asya ve Orta Doğu'nun kırsal bölgelerinde deve sütü değerli bir besin maddesidir. Mat beyaz renge ve hafifi tuzlu bir tada sahiptir. Besin öğeleri bakımından diğer sütlerden farklıdır. Laktoz intoleransı olanlar tarafından kolayca sindirilebilmektedir. Sağlık üstündeki olumlu etkileri talebini arttırmıştır. Devenin zorlu çöl şartlarına adapte olması ve yüksek verimlilikte süt vermesi, ekonomik olarak deve sütünün değerini arttırmaktadır. Süt, doğrudan veya çeşitli süt ürünleri üretilerek tüketilmektedir. Bilinirliği artan süt reçeli, özellikle Güney Amerika ve çevresinde sıkça tüketilen, kahverengi -krem rengine sahip ve akışkan kıvamdaki bir gıdadır. Geleneksel olarak, süt reçeli süt (%78-79), şeker (%20) ve kabartma tozunun (⁓%1) karıştırılması ve ısıtılmasıyla elde edilir. Deve sütünden süt reçeli üretimi ve yeni üretim prosesi geliştirilmesi katma değerini yüksek bir ürün elde edilebileceğini düşündürmektedir. Bu çalışma, mikrodalga ve geleneksel ısıtma yöntemlerinin inek, keçi ve deve sütünden elde edilen süt reçellerinin reolojik ve duyusal özelliklerine etkilerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Tüketici tercihlerini anlamak için duyusal test teknikleri uygulanmıştır. Örnekler psödoplastik davranış sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Milk,has an important place in the growth and development of people. It is obtained from cows (83%), buffaloes (13%), goats (2.4%), sheep (1.4%) and camels (0.3%). The climate and environmental conditions affect people's access to milk and consumption preferences. Camel milk is a valuable nutrient in rural areas of Africa, Asia and Middle East. It has a matt white color and a slightly salty flavor. It differs from other milks in terms of nutrients. It is easily digestible by those with lactose intolerance. The positive effects on health have increased the demand. The adaptation of the camel to harsh desert conditions and the high efficiency of milk yields increase the value of camel milk economically. Milk is consumed either directly or by producing various dairy products. Milk jam, which has populared, is a brownish-creamy and fluid food that is frequently consumed especially in South America and its environs. Traditionally, milk jam is obtained by mixing and heating milk (78-79%), sugar (20%) and baking powder (11%). The production of milk jam from camel milk and the development of a new production process suggest that a high value added product can be obtained. The aim of this study is to determine the effects of microwave and traditional heating methods on rheological and sensory properties of milk jams obtained from cow, goat and camel milk. Sensory testing techniques have been applied to understand consumer preferences. The samples exhibited pseudoplastic behavior.