Soğuk savaş sonrası Arnavutluk'un Avrupa Birliği uyum sürecinin analizi
Analysis of Albaia European Union association process after the cold war
- Tez No: 601356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, Soğuk Savaş sonrası dönemde Arnavutluk'un Avrupa Birliği'ne uyum sürecini realizm ve entegrasyon teorileri bağlamında analizini yapmaktır. İlk olarak Soğuk Savaş'ın teorik olarak incelemesi yapıldıktan sonra Balkanlar coğrafyasına etkisi incelenmiştir. Değişen uluslararası sistemin ardından bölgedeki Avrupa Birliği politikalarına değinilmiş ve bu çalışmanın odak noktasını oluşturan Arnavutluk örneği için Avrupa Birliği'ne uyum sürecini; resimler, tablolar ve çıkarımlar ile dış politika analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse the adaptation process on the context of realism and entegration theories of Albania after the Cold War. Firstly, after the theory of examination of the Cold War they studied the effects of the geography of the Balkans.The Change of the international system has been discussed by the European Union and in the focus of the Albaian adaptation process are used pictures, tables and the external policy analysis.