Madde döngüleri ve çevre sorunları konusunda STEM yaklaşımına dayalı öğretim tasarımı
Instructional design based on STEM approach on substance cycles and environmental problems
  1. Tez No: 601355
  2. Yazar: AYSEL KINALIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER ŞİMŞEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırma da“Madde Döngüleri ve Çevre Sorunları”konusunda STEM yaklaşımına dayalı öğretim tasarımı hazırlanması ve bu öğretim tasarımının öğrencilerin bilimsel tutumlarına, bilimsel yaratıcılığına, STEM kariyer-ilgi, STEM tutumlarına ve başarı düzeylerine etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Düzce iline bağlı Merkez ilçesinde bulunan Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu'ndaki toplam 24 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma 8. sınıf öğrencilerinden oluşan iki şube ile gerçekleştirilmiştir. Bu şubelerden biri deney grubu, diğeri ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada deney grubunda“Madde Döngüleri ve Çevre Sorunları”konusu STEM yaklaşımına dayalı öğretim planı örneği uygulanırken, kontrol grubunda ise öğretim programında ön görülen yöntem uygulanmıştır. Araştırma yedi haftada tamamlanmıştır. Çalışma öncesi ve sonrası veri toplama amacıyla ön test ve son test yapılmıştır. Bu testlerde çoktan seçmeli, açık uçlu ve likert tipi sorulardan oluşan veri toplama araçları kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to prepare a teaching plan sample with STEM approach on substance cycles and environmental problems and to examine the effect of this teaching plan on students' scientific attitudes, scientific creativity, STEM career-interest, STEM attitudes and academic achievement levels. In the research, a quasi-experimental model with pre-test and post-test control groups was used. The sample of the study consisted of 24 students in Gazi Mustafa Kemal Secondary School in the Central district of Düzce. The research was carried out with two different classes consisting of 8th grade students. One of the classes was determined as the experimental group and the other as the control group. In the research, an example of a teaching plan with STEM approach on Substance Cycles and Environmental Problems was applied in the experimental group, and the suggested method in the curriculum was applied in the control group. The research was completed in seven weeks. Pre-test and post-test were applied before and after the study to collect the data. Multiple choice, open ended and likert type questions were used in these tests. SPSS 20.0 package program was used for data analysis.