CNC (Computer Numerical Control) teknolojisi kullanılarak seramik malzeme ile takı yapımı
Jewelry making with ceramic material using CNC (Computer Numerical Control) technology
- Tez No: 889930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarih boyunca birçok medeniyet tarafından kullanılan takılar, insanoğlunun vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Arkeolojik kazılarda rastlanılan bulgulara dayanarak zengin bir geçmişe sahip olan takı kültüründe takının zenginlik, güç ve dini bir simge olarak kullanılmasının yanında takılar, ilerleyen zamanlarda estetik ve dekoratif amaçlarla da kullanılmıştır. Takının tarihine baktığımızda özellikle modern insanlığın başlangıcı olarak düşünülen Neolitik Dönem'de bulunan takılar fil dişi, kemikler, yarı değerli ve değerli taş, seramik, bronz, gümüş, altın, kumaş, deri, deniz kabukları, vb. malzemelerden yapılmıştır. Hammaddesi kil olan seramik, plastik özelliğinden dolayı kolay şekillendirilmesiyle ve pişirildikten sonra sert ve dayanıklı olmasıyla günümüzde takı tasarımında alternatif bir malzeme olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle üretimin her alanında yer alan makineler takı üretiminde maliyet ve süre açısından önemli bir yere sahip olmaktadır. Bu tez ilk insandan günümüze kadar değişik süreçlerden geçen takıyı 21. Yüzyıl teknolojisi olan CNC (Bilgisayarlı Sayısal Kontrol) teknolojisi ile sanatsal bağlamda Türk kültürünü örnek alarak, seramik malzemeden yüksek hassasiyet ve el ile şekillendirilmesi mümkün olmayan karmaşık motiflerin üretimini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Used by many civilizations throughout history, jewelry has been an indispensable part of mankind. In the jewelry culture, which has a rich history based on the findings of archaeological excavations, jewelry has been used as a symbol of wealth, power and religion, as well as for aesthetic and decorative purposes in later times. When we look at the history of jewelry, especially the jewelry found in the Neolithic Period, which is considered to be the beginning of modern humanity, was made of elephant tusks, bones, semi-precious and precious stones, ceramics, bronze, silver, gold, fabric, leather, seashells, etc. Ceramic, whose raw material is clay, has started to be preferred as an alternative material in jewelry design today due to its easy shaping due to its plastic properties and its hardness and durability after firing. With the development of technology, machines in every field of production have an important role in jewelry production in terms of cost and time. This thesis aims to produce complex motifs that cannot be shaped by hand with high precision and high precision from ceramic material by taking Turkish culture as an example in the artistic context with CNC (Computerized Numerical Control) technology, which is the technology of the 21st century.