Said Havva ve tefsirdeki metodu
Said Havva and his method in commentary
- Tez No: 601428
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KAZIM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın konusu Said Havva'nın hayatını incelemek ve tefsirdeki metodunu tespit etmektir. Başka bir deyişle, çalışmada Said Havva'nın hayatının ve tefsirdeki metodunun detaylı ele alınması amaçlanmıştır. Said Havva yaşadığı asırda Müslümanların sorunlarını önemli ölçüde tespit etmiş ve bunlara uygun reçeteler sunmuştur. Müslümanların içinde bulundukları sıkıntılardan kurtulmanın çarelerini sunarken seriler halinde eserler kaleme almıştır. Bu çalışmada Said Havva'nın eserlerinden hareketle hayatını ve metodunu inceledik. Said Havva âyetleri tefsir ederken önce âyetlerin genel manasını vermiş daha sonra âyetleri tek tek ele alarak âyetlerin lafzi manasını vermiştir. Said Havva 'el-Ma'na'l-harfî' başlığı altında âyeti metniyle beraber tekrar alıp cümle cümle aralara girip izahlar yapmıştır. Bakara sûresini baz alarak Kur'an'ın tamamının bu sûre ile olan irtibatını ortaya koymaya çalışmıştır. Müellif Bakara sûresini Kur'an'ın bütün manalarını ihtiva eden bir odak noktası saymıştır. Her sûrenin Bakaradan bazı âyetlerle irtibatlı olduğunu belirterek diğer müelliflerin yapmadığı bir çalışma ortaya koymuştur. Said Havva kendisine has olan bir üslupla Kur'ân'n-ı kerîmi dört kısma ayırmış ve bu kısımlar arasında münasebet kurmuş; kısımları sûre guruplarına ayırmış ve bu guruplar arsındaki münasebeti belirtmiştir. Bu çalışmada son dönem İslâm âlimlerinden olan Said Havva'nın, ilim ve davet yolunda geçen hayatı incelenip; tefsir, hadis ve İslâm hukuku alanında eserler veren önemli bir şahsiyet olduğu tespit edilmiştir. Said Havva'nın tefsirdeki metodu, tefsirinden örnekler verilerek ele alınmıştır. Ayrıca Said Havva tefsirinin yazılış amacı ve önemli olan özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine the life of Said Havva and determine his method in commentary. In other words, the aim of this study is to examine the life of Said Havva and his method in detail. In the century Said Havva lived, he has identified muslims problems significantly and offered solutions to these problems. He offered solutions for the problems of muslim and at the same time he has written books in series. In this study, his life and method were examined from the works of Said Havva. When Said Havva commented on the verses, he first defined the general meaning of verses, and then addressed them one bye one. He then adressed verses one by one to define the full meaning of verses. Said Havva took the verse again with a text under the title of 'el-Ma'na'l-harfi' and made statements for each sentence. He tried to reveal of the whole of the Quran based on the Al-Baqarah surah. The author considered Al-Baqarah surah to be a focal point that includes all the meanings of the Quran. He stated that each surah is related to some verses from Al-Baqarah, and he put forward a study that other authors did not do. Said Havva has divided the Holy Quran into four chapters in a unique style and established a relationship between these chapters; he divided the sections into surah groups and stated the relationship between these groups. At the end of this work, Said Havva's path of knowledge and invitation as one of the late İslâmic scholars were examined. And also he has been found to be an important person because he has works in the field of commentary, Hadith, and İslâmic law. Said Havva's method of commentary was examined by giving examples of his commentary. In addition, the purpose of writing and important features of the commentary of Said Havva were determined.