Mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile meslek yüksekokullarında muhasebe eğitimi: Kahramanmaraş'ta bir alan araştırması
Accounting training in vocational and technical high schools and vocational schools: A field in study in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 601429
  2. Yazar: TAHSİN İNCİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HATUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Mesleki ve teknik anadolu liselerinde ve meslek yüksekokullarında verilen muhasebe eğitiminde hem okulda gördükleri teorik derslerde hem de kendilerini geliştirmek amacı ile yapmış oldukları staj eğitiminde bir takım problemler ve yetersizlikler olduğu gözlenmektedir. Bu nedenle bu okullarda eğitim alan öğrencilerin muhasebe mesleğinin gerektirdiği temel bilgi ve becerilere sahip olmadıkları görülmektedir. Bu okullardaki muhasebe eğitiminde yaşanan problemleri bilimsel olarak tespit etmek ve çözüm önerileri sunmak amacıyla Kahramanmaraş'ta bu okullardaki öğrencilerin ve eğitimcilerin düşünceleri yüz yüze görüşülerek anket yöntemi ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Ankete, Kahramanmaraş'ta mesleki ve teknik anadolu liselerinde muhasebe eğitimi gören 208 son sınıf öğrencisi ve muhasebe derslerine giren 39 öğretmen ile meslek yüksekokullarında muhasebe eğitimi gören 87 öğrenci ve muhasebe derslerine giren 14 öğretim elemanı katılmıştır. Yapılan bu çalışmanın bu okullarda verilen muhasebe eğitiminin kalitesinin artırılmasına, geleceğinin şekillendirilmesine ve toplumun ihtiyaç duyduğu nitelikli muhasebe ara elemanlarının yetiştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir. Ayrıca bu çalışmanın, bilimsel çevrelere, sivil toplum kuruluşlarına, alanla ilgilenen diğer kişilere ve kurumlara faydalı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is observed that there are some problems and deficiencies in accounting education given in vocational and technical anatolian high schools and vocational schools both in the theoretical courses they have taken at the school and internship training they have carried out to improve themselves. Therefore, it is seen that these students studying at these schools do not have the basic knowledge and skills required by the profession of accountancy. In order to determine these aforementioned problems in accounting education at these schools scientifically and to propose solutions, students and educators in these schools were interviewed face to face and their views have been tried to be determined by questionnaire methodology in Kahramanmaraş. 208 students and 39 school teachers at vocational and technical anatolian high schools in accounting and finance area, 87 students and 14 faculty members from vocational high school attended the survey in Kahramanmaraş. This study is thought to be beneficial for improving the quality of accounting education given in these schools and help to shape its future. In this way, it is expected to train qualified accounting intermediaries needed by the society. In addition, this study is expected to be beneficial for scientific circles, non-governmental organizations, other institutions and individuals interested in the field.