Psikotik ve psikotik olmayan hastalarda gürültüde konuşmayı ayırdetme ve işitme uyarım potansiyel bulgularının değerlendirilmesi
The analysis of the auditory evoked potential and speech discrimination in noise for the psychotic and non-psychotic patients
- Tez No: 60143
- Danışmanlar: PROF.DR. SONER ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ünitesinde yapılmıştır. Çalışmada Psikiyatri Anabilim Dalında DSM-IV kriterlerine göre“psikotik”ve“psikotik olmayan”tanısı alan psikiyatri hastalarının gürültüde konuşmayı ayırdetme ve İşitme Uyarım Potansiyel (İUP) sonuçları sunulmuştur. Çalışma grubu, 20“psikotik”, 20“psikotik olmayan”ve 50 kontrol grubu olmak üzere toplam 90 kişiden oluşmuştur.“Psikotik”grup, yaş ortalaması 28.4 olan 10 kadın, 10 erkekten,“Psikotik olmayan”grup yaş ortalaması 32.8 olan 17 kadın, 3 erkekten ve kontrol grubu yaş ortalaması 29.1 olan 25 kadın ve 25 erkekten oluşmuştur. Vakalara odyolojik, impedansmetrik ve işitme uyarım potansiyel incelemeleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda konuşmayı ayırdetme yüzdesinde Sinyal/Gürültü oranına bağlı olarak hasta gruplarında anlamlı farklılık belirlenmiştir. İşitme uyarım potansiyellerinden erken latens sonuçları normal sınırlarda elde edilirken, orta ve geç latens sonuçlarında gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Elde edilen bu veriler doğrultusunda psikiyatrik vakaların takibinde kullanılabilecek işitme uyarım potansiyel parametreleri geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Orta latens, geç latens, konuşmayı ayırdetme, şizofreni, depresyon IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present study, the auditory evoked potential results of psychiatric patients who were observed and tested in Hacettepe University, Department of Ear-Nose-Throat, Audiology and Speech Pathology Unit and diagnosed as“psychotic”and“non-psychotic”according to the DSM-IV criterias. The study groups were consisted of 20“pschyotic”patients, 20“non-psychotic”patients and 50 normal control group which sum up to 90 people. There were 10 female and 10 male who had an average age of 28.4 in the“psychotic”patients' group while in the“non-psychotic”patients' group, we had 17 female and 3 male who had an average age of 32.8. In addition to this, there were 25 female and 25 male with the mean age of 29.1 in normal control group. All subjects were received, audiological, impedancemetric and auditory evoked potential tests The results of the study revealed that significant differences, between the patients' group on speech discrimination scores depending on the Signal/Noise ratios. The results of early latency measurment showed no results significant difference. On the other hand significant differences was found between groups for the middle and late latency responses. Based on these results, auditory evoked potential parameters were suggested for the use of psychiatric patients evaluations. Key Words : Middle latency, late latency, speech discrimination, schizophrenia, depression.