Proximal üreter taşlarının tedavisinde üreteroskopik lazer litotripsi ve pnömotik litotripsi karşılaştırılması
Comparison of laser and pneumatic lithotripters used in the ureterorenoscopi̇c treatment of proximal ureter stones
- Tez No: 601467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMİ ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Proximal üreter taşı olan hastalarda Üreteroskopik LL ve PL tedavi yöntemlerinin etkinliklerinin ve güvenirliğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: 1 ekim 2013 ile 1 ekim 2018 tarihleri arasında kliniğimizde proximal üreter taşı nedeniyle Üreteroskopik LL ve PL tedavisi uygulanan 244(LL:139, PL:105) hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Sonuçlar tedaviden 1 gün sonra ve 1 ay sonra yapılan direkt üriner sistem grafisi, üriner ultrasonografi, kontrastsız bilgisayarlı tomografi veya intravenöz ürografi ile değerlendirildi. Üreteroskopik LL ve PL tedavi yöntemlerinin ameliyat süreleri, hastanede yatış süreleri, taşsızlık oranları ve komplikasyon oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Bu çalışmaya LL grubuna 139, PL grubuna 105 hasta olmak üzere toplam 244 hasta dahil edildi. LL grubunda 101 (%72.6) erkek, 38 (%27.42) bayan hasta, PL grubunda ise 79 (%75.2) erkek, 26 (%24.8) bayan hasta mevcuttu. LL grubuna alınan hastaların yaş ortalaması 44.47 ±15.702 yıl, PL grubuna alınan hastaların yaş ortalaması ise 41.24±13.723 yıl olarak saptandı. LL grubunda taş boyutları ortalaması 11.26±3,752 mm, PL grubunda ise 10.98± 4,572 mm olarak saptandı. LL grubunda taşların taraf dağılımı sağ %57.6 sol %42.4, PL grubunda ise sağ %43.8 sol %56.2 olarak saptandı. Majör Komplikasyon oranları sırasıyla %6.4 ve %9.4 olarak tespit edildi(P >0,05). Postop 1. Ay Taşsızlık oranları LL grubunda %87.1 , PL grubunda ise %81 olarak izlendi(P >0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Studying efficiencies and reliability of ureteroscopic laser lithotripsy and pneumatic lithotripsy methods for patients with proximal ureteral stones. Materials and methods: Files of 244 patients with history of laser lithotripsy and pneumatic lithotripsy treatments (LL: 139, PL 105) due to ureteral stone at out clinic between October 1 2013 and October 1 2018. The results are assessed in correlation with plain urinary system X-Ray, urinary ultrasound, non-contrast enhanced computerized tomography or intravenous urography scans, which were performed one day and one month after the treatment. Durations of surgeries, hospitalization durations, rate of acalculous state and rate of complications arising from ureteroscopic laser lithotripsy and pneumatic lithotripsy methods. Results: Total 244 patients; 139 from laser lithotripsy group and 105 from pneumatic lithotripsy, were included in the study. 101 male patients (72.6%) and 38 female patients (27.42%) were included in the laser lithotripsy group; while 79 male patients (75.2%) and 26 female patients (24.8%) female patients were included in the pneumotic lithotomy group. Average age of the patients in the laser lithotripsy groups was 44.47± 15.702 years while the average of the patients in the pneumatic lithotripsy group was 41.24± 3.723. Average stone size in laser lithoptripsy was 11.26±3,752 mm; while average stone size in pneumatic lithotripsy group was 10.98± 4,572 mm. distribution of stones to sides in laser lithotrpsy group was 57.6% at right side and 42.4% at left side; while the distribution in pneumatic lithotripsy was 43.8% at right side and 56.2% at left side. Rate of major complications are 6.4% and 9.4%, respectively (P >0,05). Acalcolous state in postoperative month one in laser lithotripsy group was 87.1%; while it was 81% in pneumatic lithotripsy group (P >0,05).