Ankyra spor merkezinde fitness egzersizine katılan kadın ve erkek üyelerin beden algılarının bazı değişkenler bakımından incelenmesi
Investigation of the body image of women and men members participating in fitness exercise at Ankyra Sport Center for
- Tez No: 601469
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın amacı 2010-2011 yılında Ankyra Spor Merkezi' nde Fitness Egzersizine Katılan Kadın ve Erkek Üyelerin Beden İmgesinin Bazı Değişkenler Bakımından İncelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmada genel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; Ankyra Spor merkezine kayıtlı 900 üye oluştururken, örneklemimizi ise random yöntemi ile evren içerisinden seçilen 68 erkek, 61 kadın olmak üzere toplam 129 üye oluşturmaktadır. Ölçme aracı olarak“Çok Boyutlu Beden İlişkiler Ölçeği ”kullanılmıştır. Katılımcılardan ölçek yöntemi ile bilgiler toplanmış ve SPSS 17 programı yardımı ile değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak kullanılan Cash (1990) tarafından geliştirilen ÇBBİÖ ölçeğinin Türkçeye uyarlaması, Gürsel (2003) tarafından yapılarak Croncbach Alfa iç tutarlılık katsayısı 0,54(Fiziksel Uygunluk) ile 0,83 (Kişinin Kilo Kaygısı) arasında bulunmuştur. Toplam ölçek için hesaplanan iç tutarlık kat sayısı ise 0,86 olarak bulunmuştur(Gürsel,2003:76) Elde edilen bulgular aşağıda verilmiştir; Cinsiyet değişkenine göre görünüşün değerlendirilmesi fiziksel uygunluğun değerlendirmesi, sağlık değerlendirme yönelimi boyutlarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Kadınların görünüşlerinden ve sağlık durumlarında daha memnun oldukları söylenebilir. Yaş değişkenine göre ileri yaşlarda hastalık yönelimi ortalaması diğerlerine göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ayrıca 20 – 25 yaş arası ve 36 -40 yaş arası hastalık yönelimi puanı yüksek bulunmuştur. Sigara içme değişkenine göre ara sıra içenler ve içmeyenler daha sağlıklı olduklarını düşünmektedir. Yemek yeme değişkenine göre düzenli yemek yiyenler görünüşleri ve sağlıklarının diğer gruplara göre daha iyi olduğunu düşünmektedir. Düzenli uyku uyuyan kişilerin sağlık yönelimi puanı diğerlerine göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. İçki içmeyenlerin fiziksel uygunluk puanları diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sağlık yönelimi alt boyutlarında ara sıra egzersiz yapanların puanları yüksek bulunurken, hastalık yönelimi alt boyutunda ise her zaman spor yapanların puanları ise yüksek bulunmuştur. Beden bölümlerinden hoşnut olma alt boyutunda ise ara sıra egzersiz yapanların puanları diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ara sıra egzersiz yapan kişiler kendilerini daha sağlıklı olarak düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The general screening method of the body image of the women and men participating in the Fitness Exercise at Ankara Sports Center in 2010-2011. The universe of the research; Ankyra Sports Center built in the 900 members, while the sample can be found in the universe with random methods 68 men, 61 women, including a total of 129 members.“Multidimensional Body Relationship Scale”. A comment was made on the SPSS 17 program. The adaptation of the Turkish version of the CBBc made by Gürsel (2003) is between the alpha coefficient of 0,54 (physical fitness) and 0,83 (person's weight anxiety). The internal consistency coefficient calculated for the total scale was defined as 0.86 (Gürsel, 2003: 76) The findings are given below; There were significant differences in the evaluation of appearance according to gender variable, evaluation of physical fitness, orientation of health assessment orientation. Women can be said to be more satisfied with their appearance and health. According to the age variable, the mean of disease orientation was found to be significantly higher than the others. In addition, the disease orientation score between the ages of 20 and 25 and between 36 and 40 years was found to be high. According to the smoking variable, occasional smokers and nonsmokers think they are healthier. Those who eat regularly according to the eating variable think that their health and appearance is better than other groups. The health orientation score of the people who sleep regularly was significantly higher than the others. The physical fitness scores of the nonsmokers were significantly higher than the other groups. While the scores of those who occasionally exercised were higher in the sub-dimensions of health orientation, the scores of those who made sports were lower in the sub-dimension of disease orientation. In the sub-dimension of satisfaction with body parts, the scores of those who occasionally exercised were significantly higher than the other groups. People who exercise occasionally think of themselves as healthier.