Hegel'in tarih felsefesinde birey, toplum ve devlet
Individual, society and state in Hegel's philosophy of history
- Tez No: 601517
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY AYSEVENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Felsefe tarihi içerisinde Descartes ile birlikte köklü bir değişim yaşanmıştır. Bu değişim özne kavramının tüm felsefe çalışmaları bağlamında merkezi bir unsur haline gelmesidir. Descartes sonrası felsefede temel amaç özne kavramının tam ve doğru bir tanımını yapmak ve onun kapasitelerini ortaya koymak olarak belirlenir. Kant ve Fichte'nin çalışmaları da bu bağlamda ortaya konmuş eserler olarak yorumlanabilir. Ancak Hegel kendisine dek ortaya konan özne kavrayışlarının eksikliğini ortaya koymak suretiyle, diyalektik düşünce temelinde tarihsellik vurgusuyla birlikte yeni bir özne kavrayışı ortaya koymuştur. Hegel felsefesinin söz konusu baskın kavramları, her ne kadar belirli ölçülerde dönüşüme uğramış olsalar da çağdaş felsefe üzerinde de derin etkiler bırakmıştır. Bu etkiler bilhassa Hermeneutik gelenek ve Hans Georg Gadamer 'de görülebilmektedir. Çalışmamız tüm bu süreci açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
There has been a radical change in the history of philosophy with Descartes. This change is that the concept of the subject becomes a central notion in the context of all philosophical studies. The main aim of Descartes's Philosophical studies which is to make a complete and accurate definition of the subject concept and to reveal its capacities. The works of Kant and Fichte can also be interpreted as the works put forward in this context. However, by revealing the lack of subject conception that has been put forward until now, Hegel has put forward a new conception of subject with emphasis on historicality on the basis of dialectical thought. These dominant concepts of Hegel's philosophy, although transformed to a certain extent, have had profound effects on contemporary philosophy. These effects can be seen especially in the Hermeneutical tradition and Hans Georg Gadamer. Our study aims to explain the whole process.