Aişe Abdurrahmân'ın hayatı ve Vekûdu'l-Ğadab adlı eseri'nin tahlili
The life of Aisha Abdurrahman and the analysis of Vekûdu'l-Gadab
  1. Tez No: 601542
  2. Yazar: BURHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDUSSAMED YEŞİLDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde Mısır'da edebiyatın bir türü olan romanın gelişim seyri ve bazı yazarların hayatı hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, 'Âişe 'Abdurrahmân'ın hayatı hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümünde ise iki hikâyeden oluşan eseri incelenmiştir. Vekûdu'l-Ğadab adlı eserin birinci hikâyesi; üvey annenin baskısı nedeniyle babasının hizmetçi olarak bir çiftliğe götürüp terk ettiği cahil ve körpe bir kızın çiftliğin hovarda genç sahibiyle yaşadığı gayr-i meşru hayat neticesinde başına gelen dramatik olayları konu almaktadır. Eserin ikinci hikâyesi ise, keşfi Mısır'da ve yurtdışında geniş yankı uyandıran yirmi birinci firavun ailesinin birinci kralı Psusennes'in mezarını keşfeden arkeoloji Profesörü Monté'nin, Mısır'ın tarihi mekânı El-Uksur'a ziyarete gelen 'Âişe 'Abdurrahmân ve arkadaşına kazı süreci ve sonrası ile ilgili yaşadığı esrarengiz olayları konu edinir.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction and two parts. In the introduction part of the study brief information about the development of the novel which is a kind of literature in Egypt and the life of some writers are given. In the first part of the study, information about the life of Aisha Abdurrahman is given and in the second part his work consisting of two stories is examined. The first story of Vekûdu'l-Gadab; and the dramatic events of the illegitimate life of an illiterate and blind girl, whose father stepped up and abandoned her father to a farm as a result of pressure from the stepmother. The second story of the work, the discovery of the first king of the twenty-first pharaoh's discovery in Egypt and abroad, the discovery of the tomb of the first Psusennes Monté, the Egyptian historical site El-Uksur visit to Egypt's historical site 'Aisha Abdurrahman and his friend excavation process the subject of the mysterious events he experiences.