Farklı katkı malzemelerin çift bazlı sevk barutlarının özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different additives on properties of the double based propellant
- Tez No: 601567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÜLKÜ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, havan toplarında kullanılan Çift Bazlı Sevk Barutu'na (M8 terkipli) farklı özelliklere sahip takviyelerin [Alüminyum (Al), Magnezyum (Mg), Bor (B), Bor Karbür (B4C) ve Bor Nitrür (BN)] eklenmesi ile barutun özelliklerindeki değişim incelendi. Bu doğrultuda, barutun kalorifik enerji değeri, kararlılık, termal duyarlığı ve yanma sonrası oluşan atık miktarı gibi özellikleri değerlendirilerek, ham barut ile karşılaştırıldı. Sonuç olarak, Al, Mg, B ve B4C takviyesinin, tüm oranlarda barutun kalorifik enerji değerini artırdığı, BN'nin ise, yanma sonrasında diğer takviyelere oranla, daha az atık bırakması, yağlayıcı özelliği sayesinde namlu içinde aşınma direncini arttırması ve düşük alev sıcaklığı sağlaması gibi özellikleri sayesinde, barut üretimi ve kullanımı sırasında önemli bir avantaj sağlayabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the properties of Double Base Propellant (M8 compound) used in mortars were investigated by the addition of different reinforcements such as [Aluminum (Al), Magnesium (Mg), Boron (B), Boron Carbide (B4C) and Boron Nitride (BN)]. Accordingly, the properties of the Double Base Propellant were compared with its raw form by evaluating the calorific energy value, stability, thermal sensitivity and the amount of waste generated after combustion. As a result, it was determined that Al, Mg, B and B4C reinforcements increased the calorific energy value of Double Base Propellant in all ratios. It has been determined that BN provides a significant advantage during Double Base Propellant production and use due to its less waste compared to other reinforcements after combustion, lubricant properties and low wear temperatures in the barrel.