Bazı astragalus türlerinin fitokimyasal içeriklerinin ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi, sağlıklı ve kanserli hücre hatları üzerinde antikanser ve antiproliferatif kapasitelerinin araştırılması
Determination of phytochemical contents and antioxidant activities, investigation of anti-cancer and antiproliferative capacities on healthy and cancer cell lines of some astragalus species
  1. Tez No: 601571
  2. Yazar: CEREN TANRIÖVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Astragalus cinsine ait türler; halk arasında immün sistemi güçlendirici, bağışıklık artırıcı ve mikrobiyal enfeksiyonlara karşı vücudun savunma sistemine destek olan bitkiler olarak bilinmektedir. Astragalus cinsine ait A. elongatus subsp. nucleiferus WILLD (Yazı yoncası) ve A. neurocarpus BOISS (Çizik geven) türleri ile ilgili yapılan literatür araştırmaları doğrultusunda; herhangi bir biyolojik aktivite çalışmasına rastlanmamış olup; belirlenmiş olan türlerin fitokimyasal içeriklerinin belirlenmesi ve sahip oldukları biyolojik aktivitelerinin kapsamlı bir şekilde analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, bitki türlerinin kök ve toprak üstü kısımlarından özütler elde edilmiştir. Bitki özütlerinin, toplam fenolik ve flavonoit içerikleri spektrofotometrik olarak belirlenmiştir. Antioksidan kapasiteleri, DPPH serbest radikal giderim kapasitesine göre analiz edilmiştir. Özütlerin potansiyel antikanser ve antiproliferatif aktiviteleri ise, A549, H1299, C6 kanser hücreleri ve HUVEC kontrol hücrelerine karşı; MTT ve tripan mavisi yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. MTT ve tripan mavisi deneylerinin bir sonucu olarak, test edilen insan akciğer ve beyin karsinomu hücrelerinde doza bağlı antikanser ve antiproliferatif etkiler gözlenmiştir. Artan özüt konsantrasyonunun, kanser hücrelerinin büyüme oranını düşürmesine yol açmasının yanı sıra; test edilen insan kanser hücrelerinde apoptoz gözlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar; bitki köklerinin, kanser hücrelerinde hücre büyümesini konsantrasyon ve zamana bağlı olarak önleyebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Species belonging to genus Astragalus are known as plants that strengthen the immune system, boost immunity and support the body's defense system against microbial infections among the people. In the light of literature survey conducted with A. elongatus subsp. nucleiferus WILLD (yazı yoncası) and A. neurocarpus BOISS (Çizik geven), belonging to genus Astragalus, no biological activity study was found, so it is aimed to determine the phytochemical contents of the identified species and analyze their biological activities in a comprehensive manner. For this purpose, extracts were obtained from root and above ground parts of the plant species. Total phenolic and flavonoid contents of plant extracts were determined spectrophotometrically. Antioxidant capacities of the extracts were analyzed according to DPPH free radical scavenging method. Potential anticancer and antiproliferative activities of the extracts were investigated using MTT and trypan blue methods against A549, H1299, C6 cancer cells and HUVEC control cells. As a result of MTT and trypan blue, dose-dependent anticancer and antiproliferative effects were observed in the tested human lung and brain carcinoma cells. In addition to increasing concentration of the extract leads to decrease the growth rate of cancer cells; apoptosis was observed in the tested human cancer cells. The results obtained from this study showed that the plant roots are able to inhibit cell growth in cancer cells depending on concentration and time.