Kültürel aracılık bağlamında Sivas Poşalarında profesyonel müzisyenlik
Professional musicianship in Sivas Poshas in the context of cultural mediation
- Tez No: 601586
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YAVUZ YÜKSELSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Egemen meslek seçimleri olan 'müzisyenlik' ile diğer Poşalardan ayrılan Sivas Poşaları'nda 'profesyonel müzisyenlik' ve 'yarı profesyonel müzisyenlik' kavramını irdelemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma; grup kimliği özelinde, genelde Müzisyen Çingeneleri, Çalgıcı Romanlarını ve özelde ise Müzisyen Poşalar'ı konu edinmektedir. Ayrıca kültürel aracılık bağlamında Müzisyen Poşalar'ın 'ritüel odaklı olan' ve 'ritüel odaklı olmayan' müzik pratiklerinde gerek 'içe dönük' gerekse 'dışa dönük' aracılık edimleri, üstlendikleri roller, statüleri, görev ve amaçları çalışmanın hedeflerini oluşturmaktadır. Müzisyen Poşalar'ın nişan, kına gecesi, düğün vb. gibi geçiş ritüellerinde ve 'Festivaller ve Şenlikler', 'Ramazan Davulculuğu', 'kutlama ve anma programları' ile bugün artık katılım göstermeseler de geçmişte katıldıkları 'Karakucak Güreşleri' gibi takvime bağlı ritüellerde yani 'ritüel odaklı olan' müzik pratiklerinde ve halk oyunları veren kurum ve kuruluşlar, halk oyunları yarışmaları, Sivas Belediyesi Mehter Takımı vb. gibi 'ritüel odaklı olmayan' müzik pratiklerindeki aracılık edimleri, üstlendikleri roller, statüleri, görev ve amaçlarını daha net anlayabilmek adına; nitel araştırma yöntemlerinden gözlem, katılarak gözlem, görüşme, doküman analizi ve etnografik betimleme metotları kullanılmıştır. Sivas Poşaları'nın, kültürel aracılık bağlamında üstlendikleri rol, statü, görev ve amaçlarını araştırmayı hedefleyen bu çalışmada; başlangıcından sonuç kısmına kadar edinilen bilgiler ışığında; hayat idamelerini 'profesyonel müzisyenlik' ve 'yarı profesyonel müzisyenlik' modeliyle sağlayan Sivas Poşaları'nın, birer 'kültürel aracı' oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thish study which has been conducted to investigate 'professional musicianship' and 'semi-professional musicianship' in Sivas Poshas whose main profession choice is 'musicianship', which differs them from other Poshas, aims to discuss Musician Gypsies, Instrumentalist Romanies in general and Musician Poshas in particular specific to group identity. In addition, in the context of cultural mediation, the study aims to study both 'introvert' and 'extrovert' mediation actions and mediation roles, status, duties and objectives in 'ritual-oriented' and 'non-ritual-oriented' music practices of Musician Poshas. Observation, participant observation, interview, document analysis and etnographic description among qualitative methods have been used in the study to better understand mediation actions, their roles, status, duties and objectives in their 'ritual-oriented' music practices like the rites of passages engagement ceremonies, henna nights, wedding ceremonies, etc. and in scheduled rites and ceremonies like 'Festivals and Glorifications', 'Ramadan Drummer', 'celebration and commemoration ceremonies' and 'Karakucak Wrestling' which they don't attend no more today that is, in their 'ritual-oriented' music practices and 'non-ritual-oriented' music practices like the institutions and organizations which teach folk dances, folk dances competitions, Sivas Belediyesi Mehter Takımı (Sivas Municipality Mehter Platoon), etc. In the light of the information obtained from the beginning to the conclusion of this research conducted to investigate the cultural mediation role, status, duties and aims of Sivas Poshas; it is concluded that Sivas Poshas, who maintain their livelihoods through 'professional musicianship' and 'semi-professional musicianship', are a cultural mediator.