Uluslararası hukuk bakımından silahlı insansız hava araçlarının silahlı çatışmalarda kullanılması
Usage of unique aircrafted vehicles in armed conflicts from international law
- Tez No: 601602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Silahlı insansız hava araçları, modern savaşlarda giderek daha önemli bir rol oynamaya başladı. Yirmi birinci yüzyılda, insansız hava araçlarının silahlı çatışmalarda kullanılması, uluslararası insan hakları hukuku ve silahlı çatışma hukukunun karşı karşıya kaldığı en tartışmalı konularından biridir. Muhtemel sebep, teknolojik gelişmelere ek olarak, rekabetçi silahların, Batı'nın insan yaşamına risk getirmeden, stratejik düzeyde stratejik öneme sahip silahlar aramak için bir çabası olduğu gösterilebilir. Araştırmanın ana hedefi, silahlı insansız hava araçlarının yeni silahlar veya yeni savaş taktikleri olarak kabul edilip veya edilmeyeceğinin, bu tür silahları kullanma yasallığının ve uluslararası hukukun ilkeleri temelinde nasıl analiz edilebileceğinin belirlenmesi, Cenevre Sözleşmesinin I. Protokolünün 36. Maddesi gereğince bu tür silahları yasal kılmak için çıkarılacak yasaların Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne bildirme yükümlülüğünün nasıl sağlanacağıdır. Bu sorulara yanıt bulunması için araştırmada uluslararası hukukun hüküm ve ilkeleri ve daha sonra Silahlı İnsansız Hava Araçları kullanımının silahlı çatışmalarda yasallığı göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles began to play an increasingly important role in modern wars. In the twenty-first century, the usage of unmanned aerial vehicles in armed conflict is one of the most controversial issues that international human rights law and armed conflict law. One possible reason is that, in addition to technological advances, competitive weapons can be shown as an effort of the western world to search for strategically important weapons at the strategic level without any risk to the human life. The main objective of the study is to determine whether armed unmanned aerial vehicles will be considered as new weapons or new combat tactics, how to legitimize the use of such weapons based on article 36 of Protocol I of the Geneva Convention and the principles of international law. In order to find answers to these questions, the study considers the terms and principles of international law and then the legitimacy of the use of the armed unmanned aerial vehicles in armed conflicts.