Makul sürede yargılanma hakkı
Right to trial in reasonable time
  1. Tez No: 601617
  2. Yazar: NEYLAN REYHAN KÜRTÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÖZTEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6/1. Maddesinde ve TC Anayasasının 36. ve 141. Maddesinde hüküm altına alınan makul sürede yargılanma hakkı, yargılamanın adil olabilmesi anlamında en önemli unsurlarından birini teşkil etmektedir. Zira gecikmiş adalet, adalet olmaktan çıkar, hakkın iadesinden ziyade mağduru daha fazla mağdur etmek anlamını taşır. Yargılamanın makuliyet sınırı aşması ülkemizin de önemli bir sorunudur. Bu yüksek lisans tez çalışmasında adil yargılanma hakkı içerisinde makul sürede yargılanma hakkının yeri ve bu hakka ilişkin gerek ulusal gerek uluslararası boyuttaki düzenlemelere yer verilerek, yargılama süresinin makuliyet değerlendirmesine değinilmiş ve yine bu hakka ilişkin ihlaller incelenerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararları ile ulusal kanunlar ve uluslararası sözleşme ve belgeler doğrultusunda makul sürede yargılanma hakkı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Article 6 / 1 of the European Convention on Human Rights And the right to be tried within a reasonable time, which is enshrined in Article 36 and Article 141 of the Turkish Constitution, constitutes one of the most important elements in terms of fairness of the proceedings. Because delayed justice is no longer a justice, it means more victimization than the return of the right. The fact that the trial exceeds the reasonable limit is an important problem for our country. In this master's thesis, the right to a fair trial within the right to a fair trial and the right to a fair trial, both national and international regulations are mentioned, the evaluation of the reasonableness of the trial period is examined and the violations of this right are examined and the decisions of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court and the right to be tried within a reasonable time in accordance with international conventions and documents.