Türkiye'de endüstriyel tasarım eğitimi mezuniyet proje sistemlerinin analizi
Analysis of the graduation project systems of design education in Turkey
- Tez No: 601646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATINÇ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Eğitim ve Öğretim, Industrial Design, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Üniversitelerin Endüstriyel Tasarım (ET) / Endüstri Ürünleri Tasarımı (EÜT) bölümlerinin dört yıllık lisans eğitimi, son senesinde yürütülen mezuniyet projesi (MP) ile sonlanır. Farklı sistemlerle yürütülen MP'lerin ortak amacı, öğrencilerin önceki dönemlerde kazanılması beklenen tüm bilgi ve becerileri ortaya koyacak yeterlilikte ürün tasarımı ve sunumunu gerçekleştirebilmeleridir. Literatür taramaları gösteriyor ki, ET / EÜT bölümü mezuniyet proje sistemine (MPS'e) yönelik, literatürde yalnızca Orta Doğu Teknik Üniversitesi kapsamında yapılmış dört ayrı çalışma olup; sonraki yıllarda Türkiye genelinde yapılmış bir çalışma yoktur. MPS'lere yönelik Türkiye genelinde akademik çalışmaların yapılmamış olması ve bu alanda karşılaşılan boşluk, bu çalışmanın temel motivasyonu ve yapılma sebebi olmuştur. Yapılan bu tez çalışmasıyla, Türkiye'deki lisans düzeyinde tasarım eğitimi veren üniversitelerde 2017 / 2018 öğrenim yılı dahilinde uygulanan MPS'lere yönelik durum tespiti yapmak amaçlanmıştır. Bu amaçla bir ön anket çalışması yapıldıktan sonra, araştırmanın kapsamına dahil olan üniversitelerle MPS'lerin nasıl yürütüldüğüne dair görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular bir bütün olarak analiz edilmiştir. Bu analizler doğrultusunda farklı ve benzer sistemlerin ayrışan ve ortaklaşan yönlerinin avantajları ve var olan sistemlerin geliştirilmesi gereken yönleri üzerine tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The four-year undergraduate program of the Industrial Design (ID) departments of the universities ends up by the graduation project carried out in the last year. The common purpose of the graduation project carried out with different systems is that the students can perform product design and presentation which is sufficient for reveal all the knowledge and skills expected to be gained in previous periods. The literature surveys show that there is only four studies about the graduation project system (GPS) of ID as part of the Middle East Technical University; in subsequent years there is no study about the GPS in Turkey. The main motivation and the reason for making this work is the absence of academic studies for GPS and the space in these field around the Turkey. The aim of this thesis studies is making the system implemented within the school year in 2017/2018 at the universities in Turkey which provides training for design education at the undergraduate level. For this purpose, interviews have made with the universities within this research about how they carried out the systems of graduation project, after making a pre-questionnaire. In accordance with the reached datas and data analysis, the advantages of differences and similarity of the systems and the features needed improve of the systems are discussed and suggestions are presented.