Stresin performans üzerine etkisi-Erzurum'da hizmet sektöründe bir uygulama
The effect of stress on performance-an application in the service sector in Erzurum
- Tez No: 601647
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Modern çağın önemli sorunlarından biri olan stres, bireyin maruz kaldığı olumsuz duruma karşı verdiği tepki olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde tüm meslek grupları ister istemez stresle karşı karşıya kalırlar. Stres faktörleri çalışanın iş gücü performansını etkilemektedir. Örgütlerin başarısı ise çalışanların performanslarını artırmalarıyla mümkündür. Bu nedenle çalışanlarda strese yol açan faktörlere karşı önlemler almak ve stresi seviyesini aza indirmek için örgütlere görevler düşmektedir. Çalışmanın literatür kısmında stres kavramı, örgütsel stres kavramı, strese verilen tepkiler, stresin kaynakları, stresin etki ve sonuçları, stres yönetimi, performans kavramı, performansı etkileyen faktörler, performans yönetimi, stres ve performans arasındaki ilişki incelenmiştir. Uygulama bölümünde, Erzurum ilindeki kafe ve restoranlarda görev yapan çalışanlardan 410 kişiye anket uygulanmış; anket formunda yer alan stres değerlendirme ölçeği ve performans değerlendirme ölçeği için Mustafa Okutan ve Dilaver Tengilimoğlu'nun makale çalışmasından, Şule Aydın'ın doktora tezi ve Gonca Ergun'un yüksek lisans tez çalışmalarından yararlanılmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen sonuçlar stres faktörlerinin çalışanın performans düzeyi üzerinde etkili olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
Stress is one of the most important problems in modern era and is defined as the reaction of an individual to a negative situation. Almost all job sectors presently are in confrontation with stress. Stress factors affect employees' work performance. Success of organizations depends on increasing the employees' performance. As a result, organizations need to take precautions to prevent the factors causing the stress and reduce the stress level to minimum. In the literature of the study the topics such as stress concept, organizational stress, reactions towards stress, reasons of stress, cause and effect of stress, stress management, performance concept, factors affecting the performance, performance management, and stress and performance relationship are covered. For the practice of the study, 410 individuals who work in cafes and restaurants in Erzurum municipality were asked to respond the survey which was derived from Şule Aydın's PhD thesis and Gonca Ergun's master thesis studies; performance evaluation scale was derived from Mustafa Okutan's and Dilaver Tengilimoğlu's articles. It has been revealed by the study that stress factors are effective on employees' performance level.