Küreselleşmenin araçları: IMF ve Dünya Bankası neden kuruldular, politikaları nasıl değişti, küreselleşmeyi nasıl etkilediler?
Instruments of globalization: The IMF and the World Bankwhy were established, how did change their policy, how did effect globalization?
  1. Tez No: 601661
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tezin amacı, küreselleşmenin araçları olarak Dünya Bankası ve IMF'nin kuruluşunu, geçirdikleri dönüşümü, 1970'lerden sonra küreselleşmenin şekillenmesinde bu iki kuruluşun etkilerini ABD hegemonyası çerçevesinde ortaya koymaktır. Bu kapsamda, II. Dünya Savaşı sonrasında, ABD önderliğinde kurulan hegemonyada, sistemin devamlılığını sağlayan ve ABD hegemonyasındaki değişimlere paralel şekilde dönüşümler geçiren her iki kurum, Gramşiyan ve Neo-Gramşiyan perspektifle ele alınmaktadır. Çalışma, esas olarak Neo-Gramşiyan perspektifle her iki kurumun dünya genelinde ABD hegemonyasını nasıl tesis ettiğini ve küresel ekonomideki dönüşümlere paralel olarak neoliberalizm olarak adlandırılan sürecin toplumsal yapıları nasıl dönüştürdüğünü incelemektedir. IMF ve Dünya Bankası'nın ABD hegemonyasının araçları olduğu varsayımından hareketle, küresel ekonomideki değişimle birlikte her iki kurumun geçirdiği dönüşüm, kuruluş hedeflerinden nasıl saptıkları, ekonomik krizleri çözme ya da yönetme söyleminin aslında toplumdaki hangi sınıflar için geçerli olduğu ve IMF-Dünya Bankası programlarının etkileri örnek olaylar ile incelenmektedir. Salvador Allande'nin devrilmesi ile Şili'de başlayan neoliberal dönüşüm, 1997 Asya Krizi ve Türkiye'nin IMF-Dünya Bankası'na üyeliği ile başlayan liberal ekonomiye eklemlenme süreci tezde ele alınan örnek olaylardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the establishment of the World Bank and IMF, which as an instruments of globalization, their transformation and the effects of these two organizations in shaping globalization after 1970s within the framework of the US hegemony. In this context, in the hegemony established under the leadership of the USA after the Second World War, both institutions that ensure the continuity of the system and undergo changes in parallel with the changes in the US hegemony are dealt with from a Gramscian and Neo-Gramscian perspective. The study mainly examines, from a Neo-Gramscian perspective, how both institutions established US hegemony around the world and how the so-called neoliberalism transformed social structures in parallel with the transformations in the global economy. Based on the assumption that the IMF and the World Bank are the instruments of US hegemony, the transformation of the two institutions with the change in the global economy, how they determine the founding objectives, the discourse of solving or managing economic crises, and the effects of IMF-World Bank programs. As case studies, neoliberal transformation of Chile after overthrown of Salvador Allande, the 1997 Asian Crisis and Turkey's membership and relationship of the IMF-World Bank are discussed.