Hemşirelerin meme kanseri, meme kanseri risk faktörleri, belirtileri ve tarama yöntemlerine ilişkin bilgi düzeyinin belirlenmesi
Determination of knowledge levels of nurses about breastcancer, breast cancer risk factors, symptoms and screeningmethods
  1. Tez No: 601714
  2. Yazar: RUKİYE SOYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin meme kanseri, meme kanseri risk faktörleri, belirtileri ve tarama yöntemlerine ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesidir. Çalışma tanımlayıcı tiptedir. Bu çalışma, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama hastanesinde çalışan hemşireler ile yapıldı. Araştırmada veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu ile 1 Aralık 2018-1 Nisan 2019 tarihleri arasında araştırmacı tarafından hemşirelerin dinlenme odasında yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Veriler SPSS 23 Windows paket programı ile değerlendirildi. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, hemşirelerin özellikleri ile bilgi puanlarının karşılaştırılmasında parametrik özellikleri sağlayanlar için independent sample t-test, varsayımlar sağlanmıyorsa bağımsız ikiden fazla grup ortalamaları arasındaki farkın karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the knowledge levels of nurses regarding breast cancer, risk factors, symptoms and screening methods of breast cancer. This is a descriptive study. The study was conducted with nurses working in Research and Application Hospital Sivas Cumhuriyet University. The data were collected using a questionnaire form prepared by the researchers between the dates of December 1, 2018 - April 1, 2019 by the researcher using face-to-face interviews in the rooms of the nurses. The data ere evaluated using SPSS 23 Windows package program. During the analysis of the data, for those having parametric characteristics, the independent sample t-test was used fort he number, percentage, mean, standart deviation, characteristics of the nurses and the comparison of information scores. However, when assumptions were not provided, Kruskal-Wallis test was used to compare the difference between the two independent group.