Göğüs ağrısı ile acil servise başvuran hastalarda T-MACS skoru'nun heart skoru ile karşılaştırılması
Comparation of t-MACS score and heart score in patients with chest pain in the emergency department
  1. Tez No: 601734
  2. Yazar: GÜRKAN AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Dünya genelinde iskemik kalp hastalığı en yaygın ölüm sebebidir ve sıklığı giderek artmaktadır. Göreceli olarak STEMI insidansı düşerken NSTEMI insidansı giderek artış göstermektedir. Göğüs ağrısı ile acil servise başvuran STEMI hastalarına EKG yardımıyla kolaylıkla tanı konulabilirken, NSTEMI tanısı konulması çeşitli zorluklar barındırmaktadır. Bu nedenle kılavuzlar göğüs ağrısı olan hastalarda risk skorlama sistemlerinin kullanılmasını önermektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız HEART skoru ile T-MACS skorunu karşılaştırarak T-MACS skorunun etkinliğini ve acil serviste kullanılabilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01/01/18 – 01/11/19 tarihleri arasında acil servise göğüs ağrısı ile başvuran ve kardiyak kökenli olduğu düşünülen olgular prospektif olarak alındı. Bu olgular dahil edilme ve dahil edilmeme kriterlerine göre sınıflandırılıp 514 hasta çalışmaya dahil edildi. Olguların demografik bilgileri ile T-MACS ve HEART skorları hesaplanarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Ischemic heart disease is the most common cause of death worldwide and its incidence is increasing. The relative incidence of STEMI is decreasing, while the incidence of NSTEMI is increasing. While STEMI patients presenting to the emergency department with chest pain can be easily diagnosed with ECG, the diagnosis of NSTEMI presents several difficulties. Therefore, guidelines recommend the use of risk scoring systems in patients with chest pain. In this study, we compared the HEART score and the T-MACS score to investigate the efficiacy and usability of the T-MACS score in the emergency department. Materials and Methods: Patients who admitted to the emergency department with chest pain between 01/01/18 - 01/11/19 and who were thought to be of cardiac origin were included in our study prospectively. These patients were classified according to inclusion and exclusion criteria and 514 patients were included in the study. Demographic data and T-MACS and HEART scores were calculated and recorded.