Vergi rekabetinin doğrudan yabancı yatırımlara etkisinin efektif ortalama kurumlar vergisi oranları ile analizi
The impact of tax competition on foreign direct investments: An emprical study using the effective avarage corporate tax rates
  1. Tez No: 601766
  2. Yazar: SEMRA BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezin amacı, ülkeler arasında ciddi bir rekabete dönüşen daha düşük vergi oranı uygulamasının, doğrudan yabancı yatırım kararları üzerindeki etkisinin ampirik çalışmalar ile analiz edilmesidir. Bu amaçla yapılan analizlerde, AB-28 ülkelerinin yanı sıra Türkiye, Norveç, İsviçre, Kanada, Japonya ve ABD'nin yasal, efektif ortalama ve şirket ortaklarının gelir vergilerinin de dikkate alınarak hesaplandığı efektif ortalama kurumlar vergisi oranları ile panel veri analizleri yapılmıştır. Ayrıca Türkiye'ye AB-15 ülkelerinden gelen doğrudan yabancı yatırımlarda, iki ülke arasındaki özel uygulamaları dikkate alarak hesaplanmış olan karşılıklı ortalama efektif vergi oranlarının etkisi, çekim modeli kurularak panel veri analizi yöntemi ile incelenmiştir. Analizlerde kullanılan oranlar, Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından yayımlanan Devereux/Griffith yöntemine göre hesaplanmış oranlardır. Ampirik bulgulara göre, doğrudan yabancı yatırımların göstergesi olarak stok tutarları kullanıldığında, vergi oranları ile doğrudan yabancı yatırımlar arasında istatistiki olarak anlamlı ve ters yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to empirically analyse if the lower tax rates, which has become a serious area of competition among countries, has really an impact on foreign direct investment decisions. Taking the legal tax, effective average corporate tax and income taxes of company partners into account, unbalanced panel data analyses have been carried out in accordance with the aforementioned purpose for Turkey, Norway, Switzerland, Canada, Japan and the United States of America along with EU-28 member states. In addition, the impact of bilateral effective average corporate tax rates, which have been calculated considering the specific implementations between Turkey and each of the EU-15 countries, on the foreign direct investments made by these countries to Turkey have been researched through the panel data analysis by installing a gravity model. The rates used in the analyses have been calculated according to the Devereux/Griffith method released by the European Economic Research Centre. As a consequence of the analyses conducted, when the stock amounts used as an indicator of direct foreign investments, it has been found that there exists a statistically significant and negative correlation among the tax rates and foreign direct investments.