Cost and pricing efficiency in capital market infrastructures: A closer look at integration and product diversification
Sermaye piyasası altyapı kurumlarında maliyet ve fiyat etkinliği: Bütünleşme ve ürün çeşitlendirmeye derinlemesine bir bakış
- Tez No: 601807
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR ENİS EKİNCİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 212
Özet
Borsalar, merkezi takas ve karşı taraf kurumları ile merkezi saklama kurumları sermaye piyasası altyapı endüstrisini oluşturmaktadır. Borsalar piyasa işletimi ve kotasyon, merkezi karşı taraf kurumları takas ve merkezi karşı taraf, merkezi saklama kurumları ise mutabakat ve menkul kıymet ihraç altyapısı sağlamaktadır. Yatay bütünleşme, farklı piyasalarda değer zincirinde aynı seviyede altyapı faaliyeti gösteren kurumların birleşmesidir. Dikey bütünleşme değer zincirindeki borsa, takas ve saklama altyapı kurumlarının birleşmesidir. Çok yönlü bütünleşme ise yatay ve dikey bütünleşme türlerinin farklı şekillerde bir arada uygulanmasıdır. Ürün çeşitlendirme, altyapı kurumlarının ana faaliyetleri dışında farklı tipte sermaye piyasası araçları için altyapı sunmaya başlaması, bankacılık veya veri yayını gibi ilgili yan hizmet dallarında faaliyet göstermeye başlamasıdır. Bütünleşen altyapı kurumları organizasyonu tek bir yönetimde toplanmaktadır. Sermaye piyasaları altyapı kurumları küresel çapta incelendiğinde yatay ve çok yönlü birleşmeler gelişmiş ülkelerde, özellikle de Avrupa ve ABD piyasalarında gözlenmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde ise dikey bütünleşme ön plandadır. Yasal mevzuat ve piyasada vekil hesap yapısının uygulanması altyapı kurumlarının uygulayabilecekleri bütünleşme ve ürün çeşitlendirme stratejilerini etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı, gelişmekte olan ülkelerde konsolidasyon ulusal sınırlar içinde kalmaktadır. Altyapı kurumlarında bütünleşme ve ürün çeşitlendirme stratejilerinin maliyet ve fiyat verimliliğini etkileyen ampirik çalışmada, Uluslararası Ödemeler Bankası Ödeme ve Piyasa Altyapısı Komitesi üyesi 22 ülkeden 34 altyapı kurumu incelenmiştir. Analiz, panel veri yöntemi ile yapılmış olup 2012-2016 yılları arsındaki beş yıl analiz kapsamındadır. Çalışma, hem verimliliğin ölçümüne yeni yöntemler getirerek mevcut yazındaki farklı görüşleri açıklamakta, hem de gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalardaki tüm altyapı kurum tiplerini kapsamına almaktadır. Bu kadar geniş kapsamlı bir çalışma bildiğimiz kadarı ile yazında bir ilktir. Ampirik çalışma sonucunda bütünleşmenin uzun vadede maliyetleri düşürdüğü bulunmuştur. Dikey ve çok yönlü bütünleşmelerde bu etki daha kuvvetlidir. Dikey bütünleşme uzun vadede ölçek ekonomisi kazanımlarını artırmaktadır. Çok yönlü bütünleşme ortalama maliyetleri düşürmekte, uzun vadeli ölçek etkisini artırmakta ve karlılığı artırmaktadır. Çok yönlü bütünleşmenin kısa ve uzun vadede maliyet düşüşü sağlaması ve karlılığı artırması, son yıllarda küresel ölçekte gerçekleşen şirket bileşmelerini ve konsolidasyon teşebbüslerini açıklamaktadır. Ayrıca, menkul kıymet borsalarının türev piyasa işletimi sunarak (türev borsalarını satın alarak) ürün çeşitlendirme yoluna gitmesinin kısa ve uzun vadede maliyetleri düşürdüğü ve karlılığı artırdığı da görülmüştür. Gelişmekte olan ülkeler için en önemli sonuç, bu ülke altyapı kurumları için şirket büyüklüğünün önemli olduğudur ve altyapı kurumları büyüdükçe maliyetlerin azalarak karlılığın artmasıdır. Günümüzde, birçok gelişmekte olan ülkede altyapı kurumları ulusal sınırlar için konsolidasyonu tamamlayarak, ulusal çapta en yüksek ölçek ve şirket büyüklüğüne ulaşmıştır. Bu altyapı kurumlarında verimlilik artışı için bölgesel veya küresel birleşmeler gereklidir. Zaman içinde kullanılan teknolojinin ilerlemesi gelişmiş ülkelerde maliyetleri düşürmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde ise bu etki anlamlı değildir. Çalışma sonuçları, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki düzenleyicilere sermaye piyasası altyapı endüstrisinde bütünleşme, konsolidasyon ve rekabet kapsamında piyasa düzenlemeleri konusunda; altyapı kurumları yöneticilerine ise bütünleşme ve birleşme stratejileri kapsamında ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Capital market infrastructures (CMIs) are exchanges, CCPs and CSDs. Exchanges provide trade execution, CCPs clearing and CSDs settlement services for the secondary markets. Exchanges also provide listing, and CSDs depository functions for the primary markets. Business integration models are horizontal integration across market places or vertical integration in the value chain. Multiway integration embraces both horizontal and vertical integrations. Integration is the consolidation of organizations' management in one reporting entity. Most horizontal and multiway integrations take place in the developed markets, especially in the US and Europe. Emerging markets are characterized with vertical integration in the value chain. Regulatory changes and market beneficial ownership types affect the integration opportunities among the CMIs. In the emerging markets integration and diversification strategies are limited within the national borders in general. In developed markets horizontal integrations among market places, or multiway integrations and product diversifications took place through mergers and acquisitions. In our empirical analysis, we exclusively analyze the performance of CMIs as“transaction processing factories”. We try to assess whether business integration or product diversification increases the efficiency of these factories. Our main research question is how business integration or product diversification affect cost and pricing efficiency of the CMIs. We use frontier and random-effects panel regressions on a dataset of 34 CMIs from 22 countries for 5 years. We analyze the effect of business integration model and diversification aspects on total cost, average cost, utilization of economies of scale and profitability. We found that business integration reduces costs in the long run. Securities markets are more mature and long run cost saving potential is utilized more compared to the derivatives markets. Vertical integration of the whole CMI value chain in silo model reduces costs in the long run. Diversification in the form of asset class differentiation reduces costs both in the short and long run for the exchanges. It also increases exchanges' profitability. For emerging markets, size matters. Further consolidations would increase cost efficiency as well as profitability. CMIs industry in the US market is associated with highest cost efficiency. More integration is needed in Europe for cost efficiency. However, policy makers also consider competition aspects against full consolidation. Entity size matters for the emerging world, both for cost efficiency and profitability. In case emerging market CMIs archive to integrate more, they will reduce the costs; consequently, these CMIs could also benefit from increased profits. Technological improvements over time reduces costs significantly in developed markets. Our results yield implications for policy makers and CMIs in developed and emerging markets, from both short- and long-run perspectives, in both cost and economic efficiency aspects, and for all types of CMIs.