2547 sayılı yükseköğretim kanunu çerçevesinde yükseköğretim kurumlarında akademik ve idari personele uygulanan disiplin soruşturmasının hukuki niteliği ve usulü
The legal nature and procedure of disciplinary investigation applied to academic and administrative staff in higher education institutions within the framework of higher education law no 2547
- Tez No: 601818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHDETTİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
“2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu Çerçevesinde Yükseköğretim Kurumlarında Akademik ve İdari Personele Uygulanan Disiplin Soruşturmasının Hukuki Niteliği ve Usulü”başlıklı çalışmada; ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personel hakkında yapılan disiplin soruşturmaları, disiplin soruşturması sonrası verilen disiplin cezaları ve verilen bu disiplin cezalarına karşı başvuru yolları, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun disiplin hükümlerinde yapılan son değişiklikler çerçevesinde incelenmiştir. Yükseköğretim Kurumlarında uygulanan disiplin soruşturmaları, soruşturmaya sebep olan fiil ya da fiillerin işleniş zamanından başlayıp, soruşturma sonucunda ceza işleminin kesinleştiği zamana kadar geçen süreçtir. Tüm bu süreçte uygulanan usul, disiplin hukuku çerçevesinde ele alınmıştır. Disiplin hukukundaki tüm ilkelerin disiplin soruşturmalarında nasıl uygulanacağı ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 53. maddesinde yer alan disiplin hükümlerinin nasıl uygulanması gerektiği çalışmanın amacını ortaya koymaktadır. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 53. maddesinde yer alan, Yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari personele uygulanacak bu usul ve esasların, yargı kararları ve disiplin hukukunun temel ilkeleri ile örtüşmeyen hükümleri disiplin hukuku çerçevesinde değerlendirmek suretiyle tespit edilmiştir. Bu eksiklikler için disiplin soruşturmaları ile ilgili Danıştay içtihatları ve hukukun temel ilkeleri ayrıntılı olarak incelenmiş ve bu çerçevede usulüne uygun bir disiplin soruşturması yapılabilmesi için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study titled“The Legal Nature and Procedure of Disciplinary Investigation Applied to Academic and Administrative Staff in Higher Education Institutions within the Framework of Higher Education Law No. 2547”; disciplinary investigations on academic and administrative staff working in higher education institutions in our country, disciplinary penalties given after disciplinary investigation and ways of application against these disciplinary penalties, it has been examined within the framework of recent amendments made to the disciplinary provisions of the Higher Education Law No. 2547. Disciplinary investigations applied in Higher Education Institutions are the process that starts from the time of the act or acts that cause the investigation and goes to the time when the criminal procedure is finalized as a result of the investigation. The aim of this study is to explain how all principles of disciplinary law will be applied in disciplinary investigations and how the disciplinary provisions of article 53 of Higher Education Law No. 2547 should be applied. Article 53 of the Higher Education Law No. 2547, these procedures and principles to be applied to academic and administrative staff in higher education institutions, judicial decisions and the principles that do not comply with the basic principles of disciplinary law has been identified by evaluating within the framework of disciplinary law. For these deficiencies, the case-law of the Council of State regarding the disciplinary investigations and the basic principles of law have been examined in detail and various proposals have been made in order to conduct a proper disciplinary investigation.