Değişik katı maddeli peletlerin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of physical properties of pellets containing different additives
  1. Tez No: 6020
  2. Yazar: GÜVENTÜRK UĞURLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
< DE?ÎŞÎK KATKI MADDELÎ PELETLERÎN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Güventürk U?URLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÖZ Magnetit konsantre toz demir cevherine değişik katkı maddelerinden farklı oranlarda katılarak disk peletleyici- sinde topaklama yapıldı. Üretilen ham peletler farklı sı caklıklarda fırınlanarak kurutma ve ısısal sertleştirme işlemlerine tabi tutuldu. Ham peletler, kuru peletler ve ürün peletler ayrı ayrı fiziksel testlere tabi tutularak fiziksel özellikleri (mekaniksel ve mikrosal) incelendi. Magnetit konsantre toz demir cevherinden oluşan ham pelet- lerin ısısal sertleştirilmeleri esnasında, magnetit par- tüküllerin oksitlenmesi sonucu meydana gelen magnetit-hema- tit dönüşümü incelendi ve dönüşüm olayının başlangıç ve so na eriş sıcaklıkları tesbit edildi. Oksitlenme sonucu mey dana gelen hematit kristallerinin yüksek sıcaklıklarda daha düzenli bir hale girdikleri görüldü. Bu düzenliliğin ise peletin basma direncini etkilediği deneysel olarak göste rildi. II
Özet (Çeviri)
{ THE INVESTEGATION OF PHYSICAL PROPERTIES OF PELLETS CONTAINING DIFFERENT ADDITIVES (M.Sc. Thesis) Güventürk U?URLU GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT By mixing different additives at different ratios with magnetite concantrate powder iron ore in disk pelleter, balls are formed. Produced raw pellets were balls passed through drying and thermal hardening processes in the furnace. Physical properties (mechonical and micro) proper ties of raw pellets, dry pellets and product pellets were observed under different physical tests. During thermal hardening of raw pellets produced from magnetite consant- rate powder iron ore, transformation of magnenite-hematite caused by oxidation of magnetite particles was observed and the initial and final temperatures of this transforma tion were determined. Hematite crystals formed as a result of oxidation were observed to go through a better orienta tion at higher temperatures. It was experimentally shown that this orientation is effective on the press resistance of the pellet. Ill