Afyonkarahisar'da satışa sunulan sucukların küf florasının belirlenmesi
Determination of mold flora of the sausages offered for sale in Afyonkarahisar
  1. Tez No: 601904
  2. Yazar: SELİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsan sağlığı üzerine çeşitli olumsuz etkileri olan toksinleri üreten küfler birçok zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Öncelikle bu zehirlenmelere sebep olan küflerin belirlenmesi gerekmektedir. Geleneksel Fermente Türk sucuklarında küfler üzerine az sayıda bilimsel araştırma yapılmış ve bunlar da genellikle eski çalışmalardır. Bu araştırmada piyasadaki fermente Türk sucuklarından mevcut küfler izole edilecektir. Bu küflerin türleri teşhis edilmeye çalışılacaktır. Bu sayede ülkemizde ve dünyada çok fazla tüketilen fermente sucuklardaki küflerin teşhisi yapılacak ve bunlar belirlenecektir. Sonuç olarak daha kaliteli ürünler ve dolayısyla da daha sağlıklı yaşam sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Molds that produce toxins with various negative effects on human health can cause many poisoning. There is a small number of scientific studies have been carried out on traditional Fermented Turkish sausages and related molds but these are usually so old ones. İn this study, molds that are available of Turkish fermented sausages sold in the market will be isolated. Varieties of these molds wiil be identificated. In this way, the molds in fermented sausages which are consumed too much in our country and in the world will be diagnosed and these will be determined. As a result, it will provide better quality products and so healthier life.