Türkiye'de güvenlik kurumları arasındaki istihbarat paylaşımı
Intelligence sharing between Turkey's security instutitions
- Tez No: 601949
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SITKI BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ulusal güvenliğin sağlanmasında en önemli unsurlardan bir tanesi istihbarattır. İstihbarat çarkının son adımı olan paylaşım süreci ise istihbaratın etkili ve verimli kullanılabilmesi son derece büyük bir önem arz etmektedir. Türkiye'deki güvenlik kurumları arasındaki istihbarat paylaşımının incelendiği bu çalışmada, öncelik istihbarat ve istihbarat paylaşım süreçleri kuramsal olarak ele alınmıştır. Ardından, Türkiye'deki güvenlik kurumları mevzuatları, görev alanları, ürettikleri istihbaratın türleri ve personelin eğitim kapsamında incelenmiştir. Başlıca bulgular gösterir ki; Türkiye'deki güvenlik kurumları arasında güncel mevzuat, bürokratik kültür, rekabet, güvensizlik, bireysel kararlar ve elektronik paylaşım sistemlerinden kaynaklanan istihbarat paylaşımı sorunu mevcuttur.
Özet (Çeviri)
One of the most importan elements in ensuring national security is intelligence. The sharing process, which is the last step of the intelligence cycle, offers utmost importance for the effective and efficient use of intelligence. In this study of intelligence sharing between Turkey's security institutions, firstly intelligence and intelligence sharing process is discussed on a theoretical perspective. Then, legistlations, task areas, intelligence types which they produce and personel educations of the security institutions in Turkey was examined.The main findings show that; current legislation of security institutions in Turkey, bureaucratic culture, competition, confidence, individual decisions and electronic sharing systems cause intelligence sharing issue.