Çalışanların farklı mutluluk kaynaklarına göre pozitif liderliğin işle bütünleşmeye etkisi: Perakende sektörü çalışanlarına yönelik bir araştırma
The effect of positive leadership on work integration according to different happiness sources of employees: A research on retail sector employee
  1. Tez No: 770514
  2. Yazar: BİLGE AKYÜZ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Çalışmanın amacı, pozitif lider davranışlarının, çalışanların işle bütünleşmesine olan etkisinde farklı mutluluk kaynaklarının düzenleyici rolünü araştırmaktır. Çalışma amacı doğrultusunda ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ankara merkez ve ilçelerinin yanı sıra Bolu ve Zonguldak' ta hizmet vermekte olan Başgimpa Marketler Zinciri çalışanları evreninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak PERMA ölçeği (olumlu duygular, bağlanma, olumlu ilişkiler, anlam, başarılar), işle bütünleşme ölçeği ve pozitif liderlik ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçlarının geçerlilik ve güvenilirlik kontrolleri için pilot bir çalışma yapılmış, ardından verilerin analizinin gerçekleştirildiği asıl çalışmaya geçilmiş, 312 market çalışanından elde edilen verilerle analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma analizleri sonucunda, yöneticilerin sahip oldukları yetkinliklerin, çalışanlara gösterdikleri bireysel ilginin ve personelini güçlendirici bir yönetim anlayışıyla sergiledikleri davranışların, çalışanların işle bütünleşmelerinde en etkili pozitif liderlik davranışları olduğu tespit edilmiştir. Çalışanların farklı mutluluk kaynaklarına sahip olmaları, pozitif liderlik boyutlarının işle bütünleşmeye etkisini değiştirmekte, yani düzenlemektedir. Pozitif liderlik boyutlarının işle bütünleşmeye etkisinde en fazla düzenleyici etki rolüne sahip mutluluk kaynağı bağlanmadır. Genel olarak bağlanma kaynaklı mutlu olan çalışanlarda pozitif liderlik boyutları işle bütünleşmeyi daha fazla açıklamaktadır. Bununla birlikte yönetsel yetkinlik ve insani davranış gibi pozitif liderlik davranışları, çalışanların hayatlarından genel olarak mutlu olmaları halinde işle bütünleşmeyi olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the moderator role of different happiness sources in the effect of positive leader behaviors on employee engagement. In line with the purpose of the study, a quantitative research was conducted using the relational screening model. The research was carried out in the universe of Başgimpa Market Chain employees serving in Ankara center and its districts, as well as Bolu and Zonguldak. Perma scale, work engagement scale and positive leadership scale were used as data collection tools in the research. In the research, a pilot study was conducted for the validity and reliability checks of the data collection tools, then the second study was carried out in which the data were analyzed, and analyzes were carried out with the data obtained from 312 market employees. As a result of the research analysis, it has been determined that the competencies of the managers, the individual attention they show to the employees and the behaviors they display with a management approach that empowers the employees are the most effective positive leadership behaviors in the integration of the employees with the work. The fact that employees have different sources of happiness changes, in other words, regulates the effect of positive leadership dimensions on work integration. The source of happiness, which has the most regulatory effect on the effect of positive leadership dimensions on work integration, is attachment. Positive leadership dimensions explain work engagement more in employees who are generally happy due to attachment. On the other hand, positive leadership behaviors such as managerial competence and humane behavior positively affect job integration if employees are generally happy with their lives.