Testing beta anomaly in Borsa İstanbul
Beta anomalinin Borsa İstanbul'da test edilmesi
- Tez No: 601967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN HALUK ÇİTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Strateji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde düşük risk- yüksek getiri anomalisinin (Low Volatility Anomaly) olup olmadığının test edilmesine yöneliktir. Finansal piyasalarda yüksek risk ile yüksek getiri arasında aynı yönlü bir ilişki beklenirken, düşük risk-yüksek getiri ilişkisi beklenen bir durum değildir. Çünkü bir portfoyde risk ne kadar az ise o portfoye olan talep de o kadar artar. Talebin artması ile beraber beklenen getirinin düşmesi finansal piyasalar için olağan bir durumdur. Yani portfoyun riski ne kadar düşükse beklenen getiri de o kadar düşük olacaktır. Bu nedenle düşük risk ve yüksek getirinin gözlemlenmesi finansal piyasalar için bir anomali olarak nitelendirilmektedirve“Düşük OynaklıkAnomalisi”(Low Volatility Anomaly) veya“Düşük Beta Anomalisi”(Low Beta Anomaly) olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışma Borsa İstanbul özelinde daha önce bu yönde bir çalışma yapılmamış olan“Düşük Oynaklık Anomalisi”varlığını araştırmaktadır. Bu amaçla, çalışmanın birinci bölümünde hisse senedi piyasasında en sık başvurulan risk ölçütlerinden olan beta katsayısı ve bu katsayının hesaplanmasına yönelik bilgiler, beta katsayısının önemi ve konu ile ilgili olarak geçmişte yapılan çalışmalar ve bu çalışmaların sonuçları anlatılmaktadır. Çalışmanın diğer bölümünde ise, 2002-2013 yılları arasında, Borsa İstanbul 100 endeksinde yer alan hisse senetlerine ait veriler kullanılarak, seçilen dönemler için üç aylık ortalama getiri ve beta değerleri hesaplanmıştır. Bu hesaplamalardan faydanılarak içerdikleri riske göre sıralanan on ayrı portföy oluşturmuştur ve her portföyün risk ve getiri ortalamaları hesaplanmıştır. Bu portföylerin risk ve getirileri karşılaştırılarak düşük beta anomalisinin varlığı Borsa İstanbul özelinde test edilmiştir. Yapılan analizler ışığında düşük riske sahip bazı portföylerin kendisinden daha riskli bir çok portföyden daha yüksek getiri sağladığı tesbit edilmiştir. Elde edilen bulguların sıhhatini test etmek üzere, periyot sıklığı değiştirilerek yapılan sağlamlık teslerinde de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak, yapılan araştırma Borsa İstanbul özelinde düşük beta anomalisinin varlığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the presence of low risk-high return anomaly (Low Volatility Anomaly) in the Borsa İstanbul BIST 100 index. While a positive relationship between high risk and high return is expected in the financial markets, the low risk-high return relationship is not expected. Because the less risk in a portfolio, the higher the demand is expected for that portfolio, all else equal. It is usual for financial markets that the expected yields fall with increasing demand. In other words, the lower the risk of the portfolio, the lower the expected return. Therefore, the observation of low risk and high return is considered as an anomaly for financial markets and is called“Low Volatility Anomaly”or“Low Beta Anomaly”. This study investigates the existence of“Low Volatility Anomaly”in Borsa İstanbul, which has not been studied earlier. For this purpose, in the first part of the study, the information about the beta coefficient, which is one of the most frequently used risk criteria in the stock market, its calculation, the importance of the beta coefficient and the past studies on the subject and the results of these studies are explained. In the other part of the study, quarterly average returns and beta values for the selected periods were calculated by using the data of stocks included in the Borsa İstanbul BIST 100 index between 2002 and 2013. As a result of these calculations, ten different portfolios are classified according to the risk they contain, and the average risk and return of each portfolio is calculated. By comparing the risks and returns of these portfolios, the presence of low beta anomaly was tested in Borsa İstanbul. In the light of the analyzes, it is established that some portfolios with low-risk yield higher returns than many portfolios with higher risk. Similar results were obtained in the robustness tests performed by changing the frequency of the period. As a result, the research shows the presence of low beta anomaly in Borsa İstanbul.