Bölünemeyen tarımsal arazilerde mülkiyet hakkının devri
Transfer of ownership rights in undivided agricultural lands
- Tez No: 601974
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLER TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Ziraat, Law, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tarımsal arazilerde; toprağın korunması, geliştirilmesi ve bölünerek parçalanmasının önlenmesi amacıyla hazırlanan en son yasal düzenleme 5403 sayılı Kanun sonrası 2014 tarih ve 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu'dur. Bu yasal düzenlemeyle, bölünemeyen tarımsal arazilerdeki mülkiyet hakkı devrinin, hangi koşullarda ve nasıl uygulanacağı belirlenmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'deki tarımsal toprakların miras ve satış yoluyla mülkiyet hakkı devrinin mevzuattaki yeri derinlemesine incelenmiştir. Kanunlar, yönetmelikler ve uygulama talimatları doğrultusunda, Bakanlık tarafından belirlenen uygulama şartları ve süreçleri ayrıntılı bir şekilde anlatılarak, günümüz koşullarındaki yaşanan eksiklikler ve sorunlar tespit edilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In agricultural lands; The latest legislation prepared for the purpose of protection, development and division of the soil is after Law No. 5403, the Law Amending the Law No. 6537 on Soil Protection and Land Use, 2014. With this regulation, the conditions under which the transfer of ownership rights on the non-divisible agricultural lands and how to apply them are determined. In this study, inheritance and sale of agricultural land in Turkey was examined in depth in the place of transfer of property rights legislation; In accordance with the laws, regulations and application instructions, the application conditions and processes determined by the ministry are explained in detail, deficiencies and problems in today's conditions are identified and recommendations are made.