Finansal yeniliklerin Türkiye'de hane halkı tüketim harcamaları üzerindeki etkisinin analizi
Ineffective analysis of financial innovations in hosehold cocsumption on Turkey
  1. Tez No: 601991
  2. Yazar: AYŞE BETÜL UĞURLU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Finansal yenilikler, finansal piyasalarda çeşitli yöntemlerle yeni finansal araçlar ortaya çıkarma ve bunları uygulamaya geçirme eylemlerinin bütünüdür. Bunlar ürün ve süreç yenilikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmada süreç olarak ortaya çıkan finansal yeniliklerden ATM ve POS sayılarının tüketim harcamaları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle 2002 yılı ilk çeyreği ile 2016 yılının ikinci çeyreği arasındaki ATM ve POS sayıları BKM' nin, harcama gruplarına ait değişkenler ise TUİK' in resmî web sitesinden temin edilmiş ve bu değişkenler üzerinde durağanlık analizi ve eşbütünleşme analizleri yapılmıştır. Sonrasında ise yukarıda bahsettiğimiz nedensellik ilişkisi araştırılmıştır. Söz konusu ilişkiyi ortaya koymak için simetrik ve asimetrik olmak üzere iki nedensellik testi uygulanmıştır. Bu testlerden ilki Hacker-Hatemi-J Bootstrap Nedensellik Testi, diğeri ise Hatemi- J Asimetrik Nedensellik Testidir. Çalışmanın sonucunda ATM ve POS sayıları ile harcama değişkenleri arasında tek ve/veya çift yönlü simetrik ve asimetrik nedensellik bulunmuştur. Bu iki nedensellik testinden ise Hatemi-J Asimetrik testinin bu ilişkiyi açıklamakta daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial innovations are the sum of actions to create and implement new financial instruments through various methods in financial markets. These are product and process innovations. In this study, the effect of ATM and POS numbers on consumption expenditures is investigated. In the study, firstly the number of ATMs and POS numbers between the first quarter of 2002 and the second quarter of 2016 were obtained from the official website of BKM and the expenditure groups were obtained from the official website of TUIK, and stationary and cointegration analysis were performed using by these variables. Then, the causality relationship mentioned above was investigated. Two causality tests, symmetric and asymmetric, were applied to reveal the relationship. The first one is the Hacker-Hatemi-J Bootstrap Causality Test and the other is the Hatemi-J Asymmetric Causality Test. As a result of the study, one and / or bileteral symmetric and asymmetric causality was found between ATM and POS numbers and expenditure variables. Of these two causality tests, the Hatemi -J Asymmetric test was found to be more effective in explaining this relationship.