Finansal ödemeler sisteminde blok zincir ve dijital para
Blockchain and digital currencies on financial payment system
  1. Tez No: 601997
  2. Yazar: ŞEYMA KAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖKHAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
2009 yılı itibariyle hayatımıza giren ve gitgide popüler olan Bitcoin ile kripto para birimlerini tanısak da altında yatan fikir daha eskilere de dayanmaktadır. Ayrıca Bitcoin' i oluşturan temel teknoloji blok zincir ağırlıklı olarak finansal alanda ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu araştırmada genel olarak kripto para birimlerini kullanmayı etkileyen faktörler ve bunların tüketici davranışlarına olan etkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın uygulama kısmında, kripto para birimlerine karşı kişilerin tutumunun nedenleri ve kullanma niyetleri sonuçlarının belirlenmesine yönelik olarak hazırlanan anket formu, kripto para birimleri hakkında bilgi sahibi veya daha önce kullanmış toplam 293 kişi tarafından cevaplandırılmıştır. Elde edilen bu veriler IBM SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiş ve raporlanmıştır. Öncelikle SPSS aracılığı ile keşifsel faktör analizi yapılmış, sonra sırası ile veriler, frekans analizleri, güvenilirlik analizi ile test edilmiştir. Hipotez testinin sonuçlarına göre ise, toplam 7 hipotezin 3 tanesi desteklenmemiş, 4 tanesi desteklenmiştir. Sonuç olarak kripto para birimlerinin tüketiciler tarafından farklı neden ve tutumlardan dolayı kullanıldıkları gözlemlenmiş ve Türkiye' de yapılabilecek gelecek çalışmalara konunun henüz az çalışılmasından dolayı ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
Although we have learned crypto curriencies by Bitcoin which became popular gradually and used it in our daily lifes since 2009, the idea behind it runs deep. Besides, the basic technological block chain that forms Bitcoin is used mainly in financial area and in many other areas. The factors that affect the usage of crypto currencies generally and the impact of these factors to consumer behaviors are evaluated in this research. The reasons of the individuals' attitudes and intentions towards crypto currencies are used in the questionnaire and it is answered by 293 respondents who use or are informed about crypto curriencies. The data are analyzed and reported by SPSS 22 software. First of all, exploratory factor analysis is conducted and then the data, frequencies and reliabilities are tested. According to the hypotheses test results 3 of the hypotheses are rejected and 4 of them are accepted. As a result, it is found that crypto curriencies are used for different reasons and attitudes by the consumers and since this subject is not studied too much, it shed light to future studies in the future in Turkey.