Serum lesitin kolesterol açil transferaz aktivitesinin ölçümü ve klinik uygulamaları
- Tez No: 60202
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER KUTLUAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
VI- ÖZET Lesitin: kolesterol acil transferaz (LCAT), insan serumunda bulunan kolesterol esterlerinin çoğunluğunun oluşumundan sorumlu ve ters kolesterol taşınımında önemli bir enzimidir. Bu çalışmada, LCAT ölçümü için bir yöntemin optimizasyonu yapıldı ve egzersiz ile sigaranın LCAT aktivitesine olan etkisi araştırıldı. İlk önce, çalışma için gerekli apo A-l banka serumlarından izole edildi. Daha sonra, LCAT ölçümü için seçilen yöntemdeki reaksiyon koşulları tek tek incelenerek optimum reaksiyon konsantrasyonları belirlendi. Üçüncü olarak, egzersiz ve sigaranın LCAT aktivitesine etkisini araştırmak amacıyla, normolipemik, sigara içmeyen 29 ve sigara içen 36 (en az 1 paket/gün) genç erkeğin serumlarında, 6 haftalık askeri eğitim öncesi ve sonrasında LCAT aktivitesi, trigliserid, total kolesterol, HDL-C ve HDL3-C ölçüldü. LCAT aktivitesi, [14C]-kolesterol taşıyan rekombinant HDL'nin, serum örnekleriyle inkübasyonu sonucu oluşan kolesterol ester miktarı, ince tabaka kromatografisi ve otoradyografi kullanılarak belirlendi. Total kolesterol ve trigliserid, enzimatik-kolorimetrik yöntemlerle çalışıldı. HDL-C ve HDL3-C belirlenmesinde, dextran sülfat-MgCI2 çöktürme yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Lecithin:cholesterol acyltransferase (LCAT) is the enzyme that is responsible for the formation of most of cholesteryl esters in human serum. In this study, the optimization of a method for LCAT activity measurement, and investigating the effects of exercise and smoking on serum LCAT activity were aimed. First, apo A-l used in this work was isolated from bank sera. Second, the optimum reaction concentrations were determined by evaluating the reaction conditions in the chosen method for LCAT activity. Third, for investigation of the effects of exercise and smoking on serum LCAT activity, serum triglyceride, total cholesterol, HDL-C, HDL3-C and LCAT activity were measured in the sera of 29 nonsmoking and 36 smoking (at least, 1 packet/day) young men before and after 6-week military training. LCAT activity was determined by measuring the amount of cholesteryl esters produced in the incubation of serum and recombinant HDL including [14C]- cholesterol. Triglyceride and cholesterol were measured with enzymatic- colorimetric methods. The determinations of HDL-C and HDL3-C were done by the methods of dextran sulphate-MgCI2 precipitation.