Periodontal ceplere uygulanan Klorheksidin ve Benzidamin Hidroklorür'ün etkilerinin klinik, mikrobiyolojik ve biyokimyasal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 60210
  2. Yazar: MUSTAFA LEVENT PİKDÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN IŞIMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
VII.ÖZET Son yıllarda, periodontal hastalıkların tedavisinde mekanik tedavi girişimlerinin etkisini desteklemek ve daha kalıcı sonuçlar elde etmek için, topikal veya sistemik yoldan antimikrobiyaller ve steroid olmayan ilaçlar kullanılarak pek çok araştırma yapılmaktadır. Çalışmamızın amacı erişkin periodontitisi bulunan hastalarda tek seans subgingival küretaja ek olarak, %0.2'lik klorheksidin diglukonat veya %0.15'lik benzidamin hidroklorür irigasyonunun,tek başına subgingival küretaj uygulanmasına göre, klinik ve mikrobiyolojik parametreler yönünden daha iyi bir netice sağlayıp sağlamadığını araştırmak ve tedavi sonrasında cebin yumuşak doku duvarının hidroksiprolin içeriğinde oluşabilecek değişiklikleri değerlendirmektir. Araştırma erişkin periodontitisi olan ve farklı segmentlerde en az üç adet S mm. veya daha derin interproksimal periodontal cep bulunan 20 hasta üzerinde gerçekleştirildi. 0. günde hastaların plak indeksi, gingival indeks, sondlamada kanama,cep derinliği ve ataşman seviyesi değerleri kaydedildi. Yine, 0. günde karanlık saha mikroskopisiyle subgingival plağın spiroket ve hareketli bakteri yüzdeleri saptandı. Daha sonra hastalara tek seans scaling ve subgingival küretaj işlemi uygulandı ve biyokimyasal tetkik için dişeti dokuları elde edildi. Bu işlemden hemen sonra başlanarak 5 gün süreyle, birinci cebe %0.2'lik klorheksidin diglukonat ve ikinci cebe %0.15'lik benzidamin hidroklorür ile subgingival irigasyon uygulanırken, üçüncü cebe herhangi bir ek işlem yapılmadı. Hastalara Roll tekniğiyle dişlerini fırçalayarak ve uygun interdental temizlik araçlarını kullanarak bakteri plağı kontrolü uygulamaları önerildi. Tedaviden sonraki 1. haftada, 4. haftada ve 8. haftada klinik ve mikrobiyolojik ölçümler tekrarlandı. Ayrıca, 8. haftada yine biyokimyasal tetkik için biyopsiyle dişeti dokuları elde edildi. Subgingival küretaj işlemine ek olarak % 0.2'lik klorheksidin diglıkonat veya % 0.15'lik benzidamin hidroklorür ile subgingival irigasyon uygulanması, sadece subgingival küretaj tatbik edilmesine göre, tedavi sonrası 8. haftada klinik indekslerde ve subgingival plağın spiroket 82ve hareketli bakteri içeriğinde farklı bir etki sağlamamıştır. Tüm tedavi gruplarında O.güne göre 8. haftada önemli bir iyileşme gözlenmiştir. Subgingival küretaj işlemine ek olarak 5 gün süreyle % 0.15'lik benzidamin hidroklorür veya % 0.2'lik klorheksidin diglukonat solusyonuyla subgingival irigasyon uygulanması, tek başına gerçekleştirilen subgingival küretaj işlemine göre, tedavi sonrası 4. haftada plak indeksi değerlerinin aynı olmasına rağmen, gingival indeks değerlerinde sağladıkları farklı neticelerle daha hızlı bir iyileşmeye dair belirtiler vermiştir. Biyokimyasal tetkikler neticesinde, subgingival küretaja ek olarak 5 gün süreyle % 0.15'lik benzidamin hidroklorür veya % 0.2'lik klorheksidin diglukonat solusyonuyla subgingival irigasyon uygulanması, sadece subgingival küretaj uygulanan gruba göre, tedavi sonrası 8. haftada cebin yumuşak doku duvarında daha fazla hidroksiprolin ve dolayısıyla daha fazla kollajen birikimine neden olmuştur. Tedavi uygulanan tüm grupların O.gün ve 8. hafta plak indeksi, gingival indeks, sondlamada kanama, cep derinliği ve ataşman seviyesi değerleriyle,0.gün ve 8. hafta dişeti hidroksiprolin seviyeleri arasında korelasyon bulunamamıştır. O.gün ve 8. haftada subgingival plak spiroket ve hareketli bakteri içeriğiyle, O.gün ve 8. hafta dişeti hidroksiprolin seviyeleri arasında korelasyon bulunamamıştır. 0. gün, l.hafta,4. hafta ve 8. hafta sondlamada kanama değerleriyle, O.gün, l.hafta,4. hafta ve 8. hafta subgingival plak spiroket ve hareketli bakteri içeriği arasında korelasyon tespit edilmemiştir. 83
Özet (Çeviri)
VIII.SUMMARY In recent years.many studies have been performed by utilizing antimicrobial agents and non-steroidal antiinflammatory drugs to support the effects of mechanical periodontal therapy and to obtain more stable results in the treatment of periodontal diseases. In this study, our aim was to investigate whether subgingival irrigation by 0.2 % chlorhexidine or 0.15 % benzydamine hydrochloride will be beneficial as an adjunct to subgingival curettage with regard to subgingival curettage alone and to evaluate the differences in the hydroxyproline content of soft tissue wall of the periodontal pockets after treatment. Investigation was performed on 20 adult periodontitis patients with at least 3 interproximal periodontal pockets 5 mm. or deeper, on different segments. By day 0 plaque index, gingival index, bleeding on probing, pocket depth and attachment level scores were recorded. At the same time,percentage of spirochetes and motile bacteria were determined by dark-field microscopy. After one session full-mouth scaling, subgingival curettage was performed and gingival tissues were obtained for biochemical examination. Immediately after this operation, first pocket was irrigated subgingivally with 0.2 % chlorhexidine, second with 0.15 % benzydamine hydrochloride while third was left without any further treatment. Patients were instructed to perform plaque control by both brushing their teeth by Roll technique and using appropriate interdental cleaning tools. After treatment clinical and microbiological examinations were repeated by the lst,4th and 8th weeks besides gingival biopsies were carried out at 8th week for biochemical examination. Examinations revealed that subgingival irrigations with either 0.2 % chlorhexidine or 0.15 % benzydamine hydrochloride had no beneficial effect with regard to subgingival curettage alone,in respect with clinical indices and spirochete-motile bacteria content of sugingival plaque, although marked improvements were observed in each treatment group by 8th week when compared with day 0. 84However, by the 4th week, sites irrigated with 0.15 % benzydamine hydrochloride or 0.2 % chlorhexidine after subgingival curettage showed signs of more rapid healing with regard to sites only curretted subgingivally,since these had lower gingival index scores while plaque indices were almost the same. By the 8th week, biochemical examinations revealed more improved healing characterized with more hydroxyproline accumulation in groups subgingivally irrigated with either 0.15 % benzydamine hydrochloride or 0.2 % chlorhexidine than the goup treated only by subgingival curettage. No correlation was found by day 0 and week 8 between clinical indices and biochemical findings.Neither correlation was found by day 0 and week 8 between microbiological and biochemical findings nor by day 0, week l,week 4 and week 8 between microbiological findings and bleeding on probing scores. 85