Avrupa Birliği ve Türk hukukunda kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in Eu and Turkish law
- Tez No: 602139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmamızda çağımızda Avrupa Birliği ve Türk Hukuk sistemi içerisinde özel hayatın ve aile hayatının korunması hakkından bağımsız bir hak olarak kabul gören kişisel verilerin korunması hakkı incelenmiştir. Kişisel veri kavramının tanımı yapıldıktan sonra kişisel verilerin korunması ihtiyacı ve kişisel verilerin korunması hukukuna dair temel ilkeler irdelenmiş, daha sonra kişisel verilerin korunması hukukunun tarihsel sürecine değinilmiş, son olarak Avrupa Birliği ve Türk Hukukunda yer alan yasal düzenlemeler çerçevesinde kişisel verilerin korunması hukuku incelenmiştir. Çalışmada yöntem olarak kişisel verilerin korunması hakkına dair Avrupa Birliği Veri Koruma Tüzüğü ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilerek, Türk Hukuk sistemi içerisinde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda kişisel verileri koruma altına alan hükümler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the right of protection of personal data which regarded as a different right from the protection of private life and family life, in the context of EU and Turkish law. Firstly, we defined the concept of personal data, after that we addressed the need for protection of personal data and basic principles of personal data protection law. Later, historical process of personal data protection law is mentioned. Finally, the personal data protection law is examined in the frame of EU and Turkish regulations. The similarities and differences between EU General Data Protection Regulation and Turkish Personal Data Protection Law No: 6698 is compared. Personal data protection provisions in Turkish Criminal Code No: 5237, Turkish Civil Code No: 4721 and Turkish Obligations Code No: 6098 are explained.