Avrupa Birliği hukukunda kişisel verilerin korunması ve Türk hukuku ile karşılaştırılması
Protection of personal data in European Union law and comparison with Turkish law
- Tez No: 726027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜMRAH TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bir kişiye ait kimliği belirli veya belirlenebilir kılan her türlü bilgi kişisel veridir. Bilişim teknolojilerindeki gelişmeler sonucunda günümüzde kişisel veriler işlenmesi çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Bu nedenle kişisel verilerin korunması gereksinimi doğarak kişisel verilerin korunması hakkı ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda bu gereksinimler gözetilerek kişisel verilerle ilgili temel kavramlar açıklandıktan sonra kişisel verilerin tarihsel süreçteki korunması ihtiyacı, hukuki niteliği, kişisel verilerin işlenmesinde temel ilkeler ve veri sahibinin hakları irdelenmiş, sonrasında Avrupa Birliği ve uluslararası düzenlemelerde kişisel verilerin korunması hakkı incelenerek Türk Hukukunda yer alan yasal düzenlemeler çerçevesinde mukayese ve farklılıkları tespit edilerek örnek yargı kararları doğrultusunda görüş ve eleştirilere yer verilmiştir. Çalışmamız üç ana başlıktan oluşmakta olup, Birinci Bölümde; kişisel verilerin korunmasına ilişkin genel açıklamalar, İkinci Bölümde; Uluslararası kaynaklar ve Avrupa Birliği kaynaklarında kişisel verilerin korunması, Üçüncü Bölümde ise; Türk Hukukunda kişisel verilerin korunması hakkı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Any information that makes a person's identity specific or identifiable is personal data. As a result of the developments in information technologies, the processing of personal data has reached enormous dimensions today, in this case, the need for the protection of personal data has revealed the right to protect personal data. In our study, after explaining the basic concepts related to personal data by considering these requirements, the need for the protection of personal data in the historical process, its legal nature, the basic principles in the processing of personal data and the rights of the data owner were examined. Comparisons and differences were determined and opinions and criticisms were included in line with sample judicial decisions. Our study consists of three main titles, in the First Chapter; General explanations on the protection of personal data are in the Second Section; Protection of personal data in international sources and European Union sources, and in the Third Part; The right to the protection of personal data in Turkish Law has been examined and studies have been made.