Spor müsabakalarında yaralama
Injury in sport competitions
- Tez No: 602184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE EZGİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüze kadar sürekli gelişerek olgunlaşan spor, artık yalnızca eğlence ve dinlenme aracı olmaktan çok daha öte bir öneme sahip olmuş, yarattığı ekonomik değer ile milyar dolarların telaffuz edildiği, yalnızca sporu icra eden kişilerin değil, gerek bahis gerekse de reklamve sponsorluk gibi faaliyetlerle herkesin para kazanabildiği bir sektör haline gelmiştir.Futbol başta olmak üzere ülkeden ülkeye değişkenlik gösterir şekilde farklı branşlarda spor müsabakaları, devletin de toplum yapısına katkısı sebebiyle desteklemesi ile önemle takip edilen sosyal aktivitelere dönüşmüştür. Spor müsabakalarının bu özelikleri sebebiyle artan popülaritesi, birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Gerçekten, sporda kazanmanın çok önem kazandığı ve artık neredeyse her şey olduğu günümüzde, sporcuların kazanma hırsı ve taraftarların yoğun baskısı ile birlikte spor müsabakalarında şiddet ve yaralanmalar artmıştır. Spor müsabakalarında, meydana gelen yaralanmaların taksirle meydana geldiği kabul görmesi, mağdurun rizikoları baştan kabul ederek açık veya örtülü rızasına, sağlıklı bir toplum yaratmak isteyen devletin spor müsabakalarında meydana gelebilecek zarar riskine müsaade etmesi gerektiğinden yola çıkılarak spor karşılaşmalarında meydana gelen bu eylemler hukuka uygun kabul edilmektedir. Yalnızca kasıtlı olarak yapıldığında ve oyun kuralları dışına çıkıldığında söz konusu eylemlerin cezalandırılmasına izin verilmiştir. Biz bu çalışmamızda, niyet okuyuculuğuna kaçmadan, belirlediğimiz kriterler yardımıyla kastın tespitinin teknolojik gelişmelerle artık mümkün olması dahilinde spor karşılaşmalarında meydana gelen yaralanma ile sonuçlanan sporcu eylemlerinin hukuki koruma şemsiyesi altından çıkarılarak, sporcu sağlığının korunması ve böylece sporun işlerliği ve sağlıklı bir toplum yaratma amacına hizmet edebilmesi amaçlanmaktadır.Bu bağlamda, spor hukuku ile ceza hukukunun sıkı bir ilişkiye girmesi gerektiğini düşünmekle, çalışmamızı bu iki ana disiplin üzerinde yapacağımızı, bu alanda yapılacak çalışmalara da katkı sağlamasını amaçladığımızı belirtmek isteriz.
Özet (Çeviri)
Having developed continuously, sports are not only considered activities for leisure time and relaxation but also activities which have attained economic value. They have become a part of a huge sector where not only players, but everyone, can make an income out of betting or advertising and sponsorship activities. Sports competitions, especially football matches, have been transformed into social activities that are closely encouraged and supported by the state due to its contribution to the social structure. However, this phenomenon has brought about many problems. In the contemporary world of sports, as a result of the ambition of victory and the intense pressure of the fans, incidents of violence and injuries have increased. During the sports competition, actions that cause injury are considered to be lawful if they are not intentional and take place by rules of the game. Only when those actions are carried out on purpose to inflict harm on the other players and violate the rules of the game was it possible to punish the actions at stake. Within the scope of this study, we would like to portray the fact that thanks to technological advancement, it is now possible to determine whether the actions inflicting harm on other players are intentional or not with the aim of protecting well-being of players, thus contributing to the endeavors for safeguarding the public interest. In this thesis, we would like to unfold how sports law and criminal law are strongly correlated with each other, which would be the contribution we would like to make.