Türkiye'de kadına yönelik şiddetin kadının toplumsal ve siyasal hayatındaki etkisinin insan hakları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of violence women's social and human rights of political life impact against women in Turkey
- Tez No: 602207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELDA KÖSE MARDUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ülkemizde ve dünyada kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam etmektedir. Bu şiddet türleri cinsel, fiziksel, psikolojik ve ekonomiktir. Şiddet gören kadınlar temel hak ve özgürlüklerinden mahrum kalmaktadırlar. Bu hak ihlali ayrımcılığa, eşitsizliğe neden olup kadının toplumsal ve siyaset yaşamına olumsuz olarak yansımaktadır. Araştırmada“kadına yönelik şiddetin”ve“kadına yönelik aile içi şiddetin”kadının içinde bulunduğu toplumsal ve siyaset hayatındaki etkilerinin insan hakları açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence against women in our country and in the world continues unabated. These types of violence are sexual, physical, psychological and economic. Women who suffer violence are deprived of their fundamental rights and freedoms. This violation leads to discrimination, inequality and has a negative impact on women's social and political life. In the study, the effects of“violence against women”and“domestic violence against women”in the social and political life of women were evaluated in terms of human rights.