Türkiye'de kadına yönelik şiddet ve şiddeti önlemede kamu politikalarının rolü
Violence against women in Turkey and the role of public policies in preventing violence
- Tez No: 810226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE ŞİRİN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Şiddet coğrafi sınır tanımamaktadır. Kadına yönelik şiddet ve istismar, dünyada olduğu gibi bugün Türkiye'de de en yaygın toplumsal sorunlardan biridir. Kadına yönelik şiddet, kadının yaşam, sağlık, beslenme, eğitim, gelişme, toplumsal ve ekonomik yaşama katılma gibi temel insan hak ve özgürlüklerini ihlal eden önemli bir toplumsal sorun olarak nitelendirilmektedir. Bu toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, kadınları baskı altına almayı ve üstünlük kurmayı hedeflemektedir. Aile, kadına yönelik şiddetin en sık yaşandığı ortamlardan biri olarak ifade edilmektedir. Kadına yönelik aile içi şiddet uzun zamandır bilinmesine rağmen, geçmişte sadece aileyi ilgilendiren özel bir mesele olarak görülmekteydi. Ancak 1980'li yıllardan itibaren bu algı değişmiş ve kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlali ve bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda özellikle 90'lı yılların sonlarından 2000'li yılların başına kadar bu alanda faaliyet gösteren kadın örgütlerinin kendi kurumlarını oluşturma mücadelesinde bazı yasal değişiklikler yapılmıştır. Bu dönemde yaşanan değişimler, kadına yönelik şiddetin yasa koyucular ve kamu otoriteleri tarafından toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık olarak kabul edilmeye başlandığını göstermektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı Türkiye'de kadına yönelik şiddet ve şiddeti önlemede kamu politikalarının rolünün ortaya konmasıdır.
Özet (Çeviri)
Violence knows no geographical boundaries. Violence and abuse against women is one of the most widespread social problems in Turkey as well as in the world. Violence against women is characterised as an important social problem that violates women's fundamental human rights and freedoms such as life, health, nutrition, education, development and participation in social and economic life. This gender-based violence aims to oppress and dominate women. The family is recognised as one of the most common settings where violence against women is experienced. Although domestic violence against women has been known for a long time, in the past it was seen as a private matter concerning only the family. However, this perception has changed since the 1980s and violence against women has been recognised as a violation of human rights and a public health problem. In this context, some legal amendments were made in the struggle of women's organisations operating in this field to establish their own institutions, especially from the late 90s to the early 2000s. The changes in this period show that legislators and public authorities have started to recognise violence against women as gender-based discrimination. In this context, the aim of this study is to reveal violence against women in Turkey and the role of public policies in preventing such violence.