Şizofreni hastalarına bakım veren yakınlarında tükenmişlik
Burnout in caregivers of patients with schizophrenia
- Tez No: 602233
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Şizofreni hastalarına bakım veren yakınlarının tükenmişliğini değerlendirmek, tükenmişlik üzerinde şizofreninin hangi belirtilerinin daha etkili olduğunu tespit etmeye çalışmak ve sosyal desteğin tükenmişlikle ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemi DSM-IV-TR'e göre şizofreni tanı kriterlerini net olarak karşılayan 76 hasta ve bu hastalara bakım veren 76 hasta yakınından oluşmaktadır. Hastalara araştırmacı tarafından düzenlenmiş sosyodemografik veri formu ile hastalık belirtilerinin düzeyini belirlemek amacıyla SAPS, SANS ölçekleri uygulanmıştır. Bakım verenlere ise tükenmişlik düzeyini belirlemek için Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve sosyal destek düzeyini araştırmak için Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçlar, gruplar arası fark ve korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmanın sonucuna göre şizofreni hastalarına bakım veren yakınlarının tükenmişliğinin bakım verenlerin sosyal desteği ve hastaların negatif belirtilerinin şiddeti ile ilişkili olduğu sonucu bulunmuştur. Hastalık süresi, hastayla geçirilen süre, hasta ve bakım veren cinsiyeti ve hastanın pozitif belirtilerinin bakım veren tükenmişliği ile anlamlı ilişkisi bulunamamıştır. Tartışma: Bakım verenlerin tükenmişliğini arttıran belirti kümelerinin tanınmasına ve bu belirtilere müdahale edilmesine yönelik etkin yöntemlerin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate burnout of the schizophrenia patients' caregivers and to determine possible relationship between symptomatology, perceived social support and the burnout profile of their caregivers. Method: Subjects included in the study are 76 schizophrenia patients according to DSM-IV-TR criteria and their caregivers. Sociodemographic form arranged by researcher; SAPS, SANS were applied to the patients to evaluate severity of symptoms. Maslach Burnout Inventory for caregivers to evaluate burnout and Multidimensional Scale of Perceived Social Support to evaluate social support were applied to the caregivers of the patients. Collected data were analysed via student's t-Test, One-Way ANOVA and Pearson's Correlation Analysis. Results: The burnout profile of the caregivers highly correlates with perceived social support of the caregivers and correlates with negative symptoms of the patients. The burnout profile of the caregivers were correlated with neither duration of illness, time spent with the patient, positive symptoms of the patients nor gender of the patients and the caregivers. Discussion: Appropriate approaches should be held for identifying and intervening the symptomatic features those may exacerbate the burnout process.