Özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilere ingilizce kelime öğretiminde çoklu duyusal yaklaşımının ve üstbilişsel strateji eğitiminin etkisi: Bir eylem araştırması
The Effect of multisensory approaches and metacognitive strategy training on english vocabulary learning in students with specific learning disabilities: An Action research
  1. Tez No: 912506
  2. Yazar: AYBÜKE ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışma, özel öğrenme güçlüğü tanısı konulan öğrencilere yönelik yabancı dil öğretiminde üstbilişsel dil öğrenme stratejileri ile çoklu duyusal öğretiminin nasıl uygulanabileceğini ve sonuçlarını incelemektedir. Eylem araştırması yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışma, özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin İngilizce dil öğrenimini geliştirmeye yönelik bir dizi müdahaleyi içermektedir. Araştırma, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Edirne'de öğrenme güçlüğü tanılı üç ortaokul öğrencisiyle yürütülmüştür. Müdahaleler, öğrenme sürecinde planlama, dikkat, öz izleme ve öz değerlendirme üst bilişsel stratejilerinin öğrenciye öğretimi ve kullanımını teşvik ederken bilginin çeşitli nöral bağlarla hafızada kodlanmasına ve gerektiğinde hatırlanmasına yardımcı olan ve motivasyonu artırmak için çeşitli duyusal kanalları harekete geçiren çoklu duyusal materyallerin entegrasyonuna odaklanmıştır. Veri toplama aşamasında, uygulama öncesi ve sonrasında, öğretmen, öğrenci ve veli görüşmeler yapılmıştır. Uygulama öncesinde ve sonrasında öğretmenlerden Yabancı dil öğretmenleri için öğrenme güçlüğü değerlendirme formunu öğrencilerden ise Öğrenciler İçin Üstbilişsel Öğrenme Stratejisi Kontrol Listesini doldurmaları istenmiştir. Uygulama içi gözlemler, araştırmacı günlükleri ve ses kayıtların yararlanılmıştır. Bulgular, bireysel ilerlemelerde farklılıklar gözlense de bu uygulamanın öğrencilerin dil öğrenme sonuçlarında olumlu gelişmeler sağladığını göstermektedir. Sonuçlar, bu çalışma sırasında geliştirilmiş ve uygulanmış olan“Üstbilişsel Strateji ve Çoklu duyusal Destekli Destek oda Dil Öğrenme Modeli (ÜSÇD-DDÖM)”ile öğretimde öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin çoklu duyusal öğretim yöntem ve üst bilişsel stratejilerin eğitiminin döngüsel olarak birbirini tetiklediğini ve öğrencilerin dil öğrenimlerini pekiştirdiğini göstermektedir. Dolayısıyla, özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilere yönelik yabancı dil eğitiminde çoklu duyusal ve üstbilişsel yöntemlerin bir arada kullanılmasının önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmada, öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerle çalışan eğitimciler için pratik içgörüler sunarak yabancı dil öğrenimi bağlamında kapsayıcı ve uyarlanabilir öğretim yöntemleri konusunda bir model sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how metacognitive language learning strategies and multisensory teaching can be applied in foreign language instruction for students diagnosed with specific learning disabilities (SLD). This research is planned as action research. A series of interventions aimed at enhancing English language learning for students with SLD. The study was carried out during the 2021-2022 academic year in Edirne, Turkey, with three middle school students diagnosed with learning disabilities. The interventions focused on teaching metacognitive strategies such as planning, attention, self-monitoring, and self-evaluation to students with multisensory materials which activate various sensory channels to enhance memory retention through multiple neural connections and support motivation. Data collection included pre- intervention and post-intervention interviews with teachers, students, and parents. Prior to and after the interventions, teachers completed the“Learning Disability Evaluation Form for Foreign Language Teachers,”and students filled out the“Metacognitive Learning Strategy Checklist for Students.”During the inerventions, observations were made and audio recordings utilized. Also, researcher diaries are used through the process. To assess the effectiveness of the intervention in terms of vocabulary learning, students were evaluated based on“vocabulary knowledge criteria”. The findings showed positive developments in students' language learning outcomes, despite individual differences in progress. The results demonstrate that the“Metacognitive Strategy and Multi-sensory Supported Support Room Language Learning Model (MSCD-LTLM)”developed and applied during this study cyclically trigger the implementation of multi-sensory learning and use of metacognitive strategies during the language learning experience of the students with specific learning disabilities and improve the students' language learning. Therefore, it emphasizes the importance of using multi-sensory and metacognitive methods together in foreign language education for students with specific learning disabilities. This study provides a model for inclusive and adaptable teaching methods in the context of foreign language learning, offering practical insights for educators working with students facing learning difficulties.