Türkiye Türkçesi ağızlarında ikilemeler
Reduplications in Turkey Turkish dialects
- Tez No: 602270
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Türkçesi ağızlarında ikilemelerin ele alınmasıdır. Çalışma amacı çerçevesinde öncelikle ikilemeler hakkında genel bilgi verilmiştir. İkilemelerin tanımı ve Türk dili gelişiminde ikilemeler ele alındıktan sonra çalışmanın inceleme bölümüne geçilmiştir. Burada ikilemeler ilk seslerin niteliğine göre, hece sayılarına göre, anlamlarına göre, ses benzerliğine göre, ses düzenine göre ve sözcük türüne göre gruplandırılmıştır. Gruplandırma yapılan ikilemeler, Türkiye'den çeşitli yörelerin ağızları kapsamında oluşturulmuş metinlerden alınmıştır. Böylelikle Türkiye'nin birçok yöresi ağızlarında yer alan ikilemeler sayılan kategoriler çerçevesinde gruplandırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to discuss reduplications in Turkey Turkish dialects. In accordance with the study objective firstly, the general information related to the concept of reduplication is given. After defining the term of reduplication and discussing reduplications through the development of the Turkish language, the research chapter is initiated. In this section, the reduplications are grouped according to the characteristics of their first sounds, syllable numbers, meaning, paromasis, soundscape, and word type. The grouped reduplications are taken from various texts, which were created in the context of dialects of various regions in Turkey. Hereby, reduplications used in many parts of Turkey's local dialects are studied within the framework of the grouped categories.