Türkiye Türkçesi ağızlarında ikilemeler
Reduplications in dialects of Turkey Turkish
  1. Tez No: 619841
  2. Yazar: ÖZNUR SİVRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 607
Özet
Bu tezin konusu, Türkiye Türkçesi ağızlarında kullanılan ikilemelerin sınıflandırılması ve incelenmesidir. Türkiye Türkçesi ağızlarında kullanılan ikilemeler, literatür taraması ve fişleme yöntemleriyle belirlenmiştir. Fişleme aşamasında Türkiye Türkçesi ağızları üzerine günümüze kadar yapılan kitap, tez ve makale vb. çalışmalar taranmış ve ikilemeler fişlenmiştir. Tezin amacı, Türkiye Türkçesi ağızlarında kullanılan ikilemeleri yapı ve anlam bakımından incelemek ve sınıflandırmaktır. Bu çalışma, Giriş, İnceleme ve Dizin olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ilk önce çalışmanın konusu, amacı, yöntemi, literatür taraması, verilerin yazıya geçirilmesi hakkında bilgi verilmiş, Türkiye Türkçesi ağız çalışmalarının tarihçesi üzerinde durulmuştur. Daha sonra ağız terimi hakkında bilgi verilmiş, ikilemelerin tanımı, özellikleri ve ikilemeler üzerine bugüne kadar yapılan çalışmalar ele alınmıştır. İnceleme bölümünde ikilemeler, sözcük yapısına, kökenine, anlamına, diğer özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Standart Türkiye Türkçesinden farklı ses ve şekil özelliklerine sahip ikilemeler, alt alta ve yanlarında metin bilgisiyle yazılmıştır. En çok ya da en az tercih edilen ikilemeler özellikleri ile açıklanmıştır. Dizin bölümünde, metinlerden elde edilen bütün ikilemeler alfabetik sıra ile gösterilmiştir. İkilemenin yanına anlam ve köken bilgisi eklenmiştir. İkilemelerin yanı sıra metinlerde üçlemeler de vardır. Üçlemelerin oluşumu da ikilemelere benzediği için alfabetik sıranın içindedir. Çekim ve yapım eklerinin gösterimi için (+),(-) işaretleri kullanılmıştır. Son olarak da ikilemelerin geçtiği metinlerin adları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis, the classification and to investigate reduplication that is used in Turkey Turkish dialects. The reduplications used in Turkey Turkish dialects used by the literature and card indexing methods. Card indexing stages made so far on Turkey Turkish dialects books, thesis and articles, etc. studies were scanned and reduplications card indexed. The aim of the thesis, Turkey Turkish dialects used in reduplications in terms of structure and meaning to examine and classified. This study consists of three sections: Introduction, Examination and Index. In the introduction section, firstly information about the subject, purpose, method, literature review and writing of the article was given and it has been mentioned on the history of Turkey Turkish dialects works and have been information is provided studies on reduplications to date. In the Examination section, reduplications are classified according to word structure, origin, meaning, and other features. Sound and shape features different from the standard Turkey Turkish reduplications with text information and below written. The most or least preferred reduplications are explained by their features. In the index section, all reduplications obtained from the texts are shown in alphabetical order. Next to the reduplication, meaning and origin information was added. Besides reduplications, there are also trilogies in the texts. Since the formation of the trilogy is similar to that of reduplications, it is included in the alphabetical order. (+), (-) signs are used for the representation of shooting and production attachments. Finally, the names of the texts with which the reduplications are passed are shown.