Menapoz dönemindeki kadınlarda östrojen kullanımı ve diyet örüntüsünün kan lipidleri ve genel sağlık durumu üzerine etkileri
The Affects of estrogen replacement therapy and nutritional status on the serum lipids profile and health status in the postmenopousal women
  1. Tez No: 60229
  2. Yazar: MELTEM ŞAHİNLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nutrition and Dietetics, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışma, menapoz dönemindeki kadınlarda östrojen kullanımı, beslenme durumu, kemik mineral dansitesi, antropometrik, hormonal ve biyokimyasal parametreler arasındaki etkileşimi incelemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya alınan menapoz dönemindeki kadınlar üç gruba ayrılmıştır. 1. Grup; bir yıldan uzun süre östrojen tedavisi olanlar, 2. Grup; bir yıldan daha kısa süren östrojen tedavisi alan kadınlar, 3. Grup; östrojen tedavisi almayan kadınlar. Eşleştirme yapabilmek amacıyla, kontrol grubu olarak, doğurganlık çağındaki kadınlar alınmıştır. Her gruptan 15 'er kadının antropometrik ölçümleri, lipid profilleri, hormonal,biyokimyasal, hematolojik tetkikleri yapıldıktan sonra, evlerine gidilerek; kadınlara ait kişisel bilgiler, fiziksel aktivite değerlendirmeleri, beslenme durumları ve alışkanlıklarının saptanması amacıyla hazırlanan soru formları doldurulmuştur. Her gruptan rastgele seçilen 6 kadının ( toplam 24 ) kemik minerali dansitelerine bakılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, uzun süreli östrojen tedavisi alan kadınların Hgb, platelet ve lenfosit düzeyleri en yüksektir. Kolesterol, trigliserit ve VLDL-K'leri ise en düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this is to find out the relationships between estrogen replacement therapy on nutritional status, bone mineral density, anthropometry, biochemical and hormonal parameters.The samples of study consist of 45 postmenapause women. Women were divided into 4 groups.First group is consist of 15 women who has been taken estrogen replacement for longer than one year. Second group for is consist of 15 women who has been taken estrogen replacement for shorter than one year.Third group has not taken any estrogen replacement. 15 premenopausal women was selected as control. At the begınıng of the study blood samples were taken from all of the subject to determine serum concentrations of hemotologıc parameteres (RBC, WBC, Hb, Hct, LYMPH, LYMPH%, MCV, PLT), biochemical parameteres ( BS, SGPT, SGOT, creatmin, urea, cholesterol, tnglisent, HDL-K, VLDL-K and LDL-K )and hormons ( LH, E2, P, Prl ). Weight, height and skinfold thickness of all of the subjects were also measured. In second step of the study 6 women from each group were selected to cany out mineral bone density.Food consumption survey intake and physical activity was carried for 3.