The effect of the hypothetical learning trajectories and the contribution of the eye-tracking technology in understanding the young children's mathematical patterning recognition and generalization
Çocukların matematiksel örüntüleri tanımlama ve genellemesinde varsayımsal öğrenme rotalarının etkisi ve göz izleme teknolojisinin katkısı
  1. Tez No: 602294
  2. Yazar: NURSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ŞAHİN, PROF. DR. ARTHUR BAROODY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 4- ve 5 yaş çocukların [n = 48] matematiksel örüntüleri öğrenmelerinde, kullanılan öğretimin etkiliğini değerlendirmektir. Bu amaçla, bu çalışma, Tasarım Tabanlı Araştırma (Design-Based Research, DBR) modeli kapsamında, gerçek deneysel desen (öntest-sontest-kontrol gruplu seçkisiz desen) olarak tasarlanmış ve üç farklı deneysel grup oluşturulmuştur. Ayrıca, örüntü öğrenmenin temelinde yatan bilişsel süreçleri daha iyi anlamak için göz izleme verileri toplanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ve ANOVA/ANCOVA gibi çıkarımsal istatistikler nicel analizler için kullanılırken, nitel analizler için ise ısı haritaları ve bakış grafikleri kullanılmıştır. Yapilan analizler sonucunda, gruplar arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Sonuçlara göre kontrol ve aktif kontrol grubunun, geleneksel kontrol grubuna kıyasla daha başarılı olduğu bulunmuştur. Her bir örüntü becerisi ayrı ayrı incelendiğinde ise yine gruplar arasında önemli farklılıklar bulunmuştur. Spesifik olarak, örüntüleri devam ettirme becerisi için, deney grubu ile pasif kontrol grubu arasında anlamlı bir fark tespit edilmiş. Örüntüleri farklı materyaller ile oluşturma becerisi açısından, aktif kontrol grubu ile pasif kontrol grubu arasında önemli bir fark tespit edilirken, örüntünün çekirdek birimini tanımlama becerileri ile ilgili olarak, hem deney grubu ve hem de aktif kontrol grubu ile pasif kontrol grubu arasında önemli bir fark bulunmuştur. Bu bulgulara ek olarak, göz izleme metodolojisi de çok sayıda ilginç bulgular ortaya çıkarmıştır. Cocuklarin AB, ABB ve ABC örüntülerine ilişkin verilen gorevleri yaparken farkı bilişsel davranışlar sergiledikleri gözlemlenmiştir. Bu durumlarin olası nedenleri detaylı olarak tartıılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to evaluate whether patterning instruction based on a hypothetical learning trajectory (HLT) is more efficacious than the same instruction presented in an integrated manner or business as usual. The HLT-based and integrated instruction were developed using Design-Based Research (DBR) involving three phases and two iteration cycles. The patterning HLT and accompanying instructional activities proposed by Clements and Sarama (2009) was the starting point for the HLT-based instruction and a modified HLT version of this HLT was evaluated in the present study. A randomized control trial involved [n=48] 4- and 5-year-olds assigned to an experimental condition (HLT-based instruction), an active control (integrated instruction), and a passive control (business as usual). Both concrete and computer-supported activities were utilized during the training. Eye-tracking technology data were collected to better understand the cognitive processes underlying patterning learning. Quantitative and qualitative analyses were used to analyze the collected data. While descriptive statistics and inferential statistics such as ANOVA and ANCOVA were used for quantitative analyses, the heat maps and gaze plots were benefited for qualitative analyses. A significant and substantial difference was found between the treatment and the passive control condition (on the overall score at the delayed posttest). The active control condition likewise significantly outperformed business-as-usual condition. When each patterning skill (i.e., extension, translation, and core identification) was separately investigated, resuts showed a s ignificant and substantial difference between the groups. Eye-tracking methodology and qualitative analyses revealed a number of interesting findings. Different cognitive behaviors were observed during the extension, translation, and the core-identification of the AB, ABB, ABC patterns. The possible reasons and extensive discussions were followed to lead the implementations and recommendations.